Nie ma weryfikacji, nie ma relokacji! Polska nie chce imigrantów współpracujących z terrorystami

Niedziałające hot-spoty, problemy z weryfikacją tożsamości imigrantów powodują, że Polska nie może przyjąć azylantów w ramach relokacji z obozów w Grecji i Włoszech. To zbyt duże ryzyko – argumentuje MSWiA, wskazując, że wśród tak słabo weryfikowanych imigrantów mogą być osoby powiązane z terrorystami.

Choć władze Polski w połowie grudnia poinformowały, że nasz kraj jest gotów przyjąć pierwszą grupę relokowanych imigrantów, to jednak takie działania nie mogą być zrealizowane. MSWiA w piśmie do Adam Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjaśniło tego powody – nie chcemy w Polsce ludzi, którzy mogą mieć powiązania z terrorystami.

Podstawowym problemem jest sposób działania tzw. hot-spotów i niedostateczne wdrożenie przez Grecję i Włochy odpowiednich procedur bezpieczeństwa w celu właściwej weryfikacji i ustalenia tożsamości osób, które miałyby przybyć do naszego kraju – wyjaśnił wiceszef MSWiA Jakub Skiba.

Choć, jak zaznaczył, Polska jest świadoma dotychczasowych zobowiązań w zakresie przesiedleń i relokacji podjętych w ramach UE przez poprzedni rząd, to jednak kwestia relokacji jest uzależniona od pozytywnej weryfikacji cudzoziemców. Ma to szczególne znaczenie w kontekście niedawnych zamachów terrorystycznych w Paryżu i w Brukseli.

„Dopóki osoby napływające z Bliskiego Wschodu do Europy nie będą odpowiednio weryfikowane, istnieje zagrożenie, że wśród relokowanych cudzoziemców mogą znaleźć się osoby związane z terroryzmem” – podkreśliło MSWiA. A dotąd stosownych gwarancji bezpieczeństwa nie ma.

Wiceminister przypomniał, że każda osoba wnioskująca o nadanie statusu uchodźcy musi przejść weryfikację pod względem bezpieczeństwa – zarówno w kraju pierwszej rejestracji, jak i przez służby państw członkowskich, które mają przyjąć relokowanego. Póki co nie ma skutecznych procedur umożliwiających takie działanie.

Źródło: wp.pl

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-04-12) | http://www.pch24.pl/nie-ma-weryfikacji--nie-ma-relokacji--polska-nie-chce-imigrantow-wspolpracujacych-z-terrorystami,42553,i.html#ixzz45dZlsKJr

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content