Moskwa: nie będzie koncertu polskiego zespołu oskarżanego o satanizm. Protestujący odnieśli sukces

Aktualizacja: 2016-04-10 5:15 pm

W moskiewskim klubie Monaclub koncerty miał dać polski zespół Batushka. Do występów jednak nie dojdzie. Wszystko za sprawą protestów wschodnio-chrześcijańskiej grupy Soroka Sorokow, które odniosły sukces. Zespół pochodzący z Polski oskarżany jest o satanistyczne inspiracje, a w swoich utworach nie stroni od bluźnierczych treści.

Prawosławna grupa Soroka Sorokow ma na swoim koncie liczne sukcesy w tego typu akcjach protestacyjnych. Dzięki ich zaangażowaniu i aktywności odwołano w Rosji koncerty innych muzyków i zespołów uważanych powszechnie za satanistyczne. W ten sposób w Ojczyźnie Puszkina nie wystąpił Marilyn Manson oraz grupa Behemot z Adamem Darskim „Nergalem” na czele.

Tym razem skuteczny protest chrześcijańskiego środowiska dotyczył mniej znanej grupy Batushka, która sama siebie określa mianem „prawosławnego black metalu”. Jak zauważa portal pikio.pl, zespół w swoich utworach wykorzystuje m.in. pieśni cerkiewne połączone z typowymi dla black metalu brzmieniami.

Na okładkach płyt zespołu Batushka znaleźć można rozmazane ikony z zamazanymi twarzami świętych oraz odwrócone krzyże – najbardziej rozpoznawalny symbol satanistów. Utwory noszą zaś tytuły takie jak „Liturgia” oraz „Ektenia” (rodzaj litanii w Kościołach wschodnich).

Lider zespołu odpiera zarzuty o satanizm i mówi o inspiracjach sztuką cerkiewną oraz black metalem. Mimo tego do koncertów w Moskwie nie dojdzie. Po głośnym incydencie z udziałem pań z Pussy Riot, które sprofanowały moskiewską cerkiew pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, rosyjskie prawo kara za obrazę uczuć religijnych grzywną i karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło: pikio.pl , vesti.ru

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-04-10)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86987 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]