Przełożony Bractwa św. Piusa X u Papieża

Papież Franciszek przyjął bp. Bernarda Fellaya

W piątek 1 kwietnia 2016 r. o godzinie 17.00 papież Franciszek przyjął przełożonego generalnego Bractwa Św. Piusa X, któremu towarzyszył 2. asystent generalny FSSPX ks. Alan Marek Nély.

Dom św. Marty

Od czasu wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową w marcu 2013 r. bp Fellay nie miał sposobności spotkać się z osobiście z Jego Świątobliwością, jeśli nie liczyć krótkiej wymiany pozdrowień w Domu św. Marty 13 grudnia 2013 r. Warto nadmienić, iż podczas swego pontyfikatu Franciszek udzielił audiencji kilku kapłanom Bractwa w związku z pewnymi problemami natury administracyjnej dotyczącymi dystryktu argentyńskiego.

Zgodnie w życzeniem papieża spotkanie nie było oficjalną audiencją i miało charakter prywatny oraz nieformalny. Rozmowa trwała 40 minut i przebiegała w serdecznej atmosferze. Po spotkaniu podjęto decyzję o kontynuowaniu kontaktów. Kwestia statusu kanonicznego Bractwa nie została poruszona w sposób bezpośredni; zarówno papież, jak i bp Fellay wyrazili przekonanie, że rozmowy winny być prowadzone bez zbędnego pośpiechu.

Rankiem następnego dnia, w sobotę 2 kwietnia, bp Fellay spotkał się z abp. Gwidonem Pozzo, sekretarzem Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, podtrzymując w ten sposób praktykę utrzymywania regularnych relacji pomiędzy Bractwem a komisją, jakie miały miejsce w trakcie dyskusji doktrynalnych z lat 2009-2011 oraz późniejszych wizyt w seminariach Bractwa w latach 2015-2016.

Źródło: Society of St. Pius X: Pope Francis received Bishop Fellay on Friday, 1 April 2016

Za: Wiadomości Tradycji katolickiej (6 kwietnia 2016)

 


 

Przełożony lefebrystów u Papieża

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej oficjalnie potwierdziło, że w sobotę Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z bp. Bernardem Fellayem, przełożonym generalnym Bractwa św. Piusa X. Do tej pory jedyne tego rodzaju spotkanie między papieżem a zwierzchnikiem lefebrystów miało miejsce w 2006 r., kiedy Benedykt XVI przyjął bp. Fellaya na audiencji w Castel Gandolfo. Spotkanie to zainicjowało trwający do dziś proces dialogu.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (04/04/2016)

 


 

Bp Fellay: Papież powiedział – „Jesteście katolikami!”

Podczas Mszy św. odprawionej w niedzielę Dobrego Pasterza (10 kwietnia) Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay zdradził kilka szczegółów dotyczących swojego spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Papież miał potwierdzić, że uznaje członków Bractwa św. Piusa X za katolików i nigdy nie nałoży na nich ekskomuniki. Jurysdykcja zwyczajna na spowiadanie przez kapłanów FSSPX ma zostać przedłużona po zakończeniu Roku Miłosierdzia. Bp Fellay podczas rozmów w Rzymie został też zachęcony do założenia w Wiecznym Mieście seminarium swojego zgromadzenia.

Źródło: Le Salon Beige

Za: Baza Dokumentów Papieskich – bdp.xportal.pl (10 kwietnia 2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content