Rosja: Otwarto pierwszy bank oparty o islamskie zasady

Aktualizacja: 2016-03-31 9:41 am

W rosyjskim Kazaniu otwarto pierwszy w tym kraju bank, którzy przestrzega zasad związanych z założeniami islamu. Oferuje on pożyczki nie zawierające odsetek, a także umowy nie posiadające żadnych ukrytych haczyków.

Placówkę w Kazaniu, będącym stolicą republiki Tatarstanu, otworzyła firma Centrum Partnerskiej Bankowości, która postanowiła skorzystać z uchwalonego w styczniu prawa zezwalającego na działalność placówek bankowych opartych o muzułmańskie zasady.

Centrum planuje koncentrację na usługach bankowych dla klientów indywidualnych, firm oraz zagranicznych inwestorów. Prezydent Tatarstanu Rustam Minnichanow komentując otwarcie banku stwierdził, że do jego powstania przyczyniła się trudna sytuacja na świecie, zmuszająca do poszukiwania nowych zasobów finansowych.

Zgodnie z zasadami islamskiej bankowości, placówka w Kazaniu oferuje pożyczki bez odsetek, a także nie stosuje haczyków w zawieranych przez siebie umowach, nie zawierając jednocześnie umów wysokiego ryzyka i wystrzegając się niepewnych transakcji. Bank finansuje się więc głównie z przekazywania środków na produkcję i usługi, przez co nie tworzy sztucznego pieniądza.

Minister finansów Tatarstanu Artem Zdunov stwierdził, że w związku z brakiem akcji kredytowej dla Rosji ze strony zachodnich instytucji finansowych, jego kraj szuka innych źródeł finansowania, także tych związanych z państwami muzułmańskimi. Ich bankowość ma bowiem dynamicznie rozwijać się o blisko 15-20 proc. aktywów rocznie.

Wyznawcy sunnickiego islamu stanowią blisko 30 proc. społeczeństwa Tatarstanu wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej, jednak usługi w nowym banku mają być dostępne dla każdego rosyjskiego obywatela. Obecne ustawodawstwo nie zezwala na wprowadzenie wszystkich muzułmańskich zasad w bankowości, ale obecnie prowadzona jest dyskusja na temat zmiany prawa.

Na podstawie: forsal.pl, rt.com.
http://autonom.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-03-31)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86811 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]