Niemiecki biskup chce dalej modernizować Kościół. W imię ducha czasów

Aktualizacja: 2016-03-24 10:47 am

Biskup Magdeburga Gerhard Feige wzywa do… rozważnego dopasowania wiary katolickiej do współczesności. Jego zdaniem należy odrzucić niezrozumiały balast przeszłości, mający być dziś jedynie przeszkodą przeszkadzającą w głoszeniu Ewangelii. Niemiecki hierarcha wezwał duchownych do przeprowadzenia kolejnego aggiornamento!

Biskup Gerhard Feige – podczas Mszy krzyżma celebrowanej w Magdeburgu –  mówił o potrzebie… „odnowy” w Kościele. Zwracając się do prezbiterów diecezji zachęcał do zmian mających uczynić wiarę bardziej zrozumiałą. Zdaniem hierarchy, Kościół nie powinien opierać się na przeszłości, a wiara „nie może stawać się muzeum, ale musi służyć życiu”.

Biskup wezwał duchownych i świeckich, by nie opłakiwali przeszłości, która mogłaby wówczas przeszkadzać im w głoszeniu Ewangelii. Wiele ziemskich form wyrazu wiary katolickiej – kontynuował niemiecki prałat – można porzucić bez „zasadniczego zmieniania wiary”. Według hierarchy niektóre kościelne tradycje odpowiadają wyłącznie duchowi czasu minionych epok i z tego powodu należy je dzisiaj przekształcić. Feige powołał w tym kontekście myśl francuskiego teologa o. Yvesa Congara OP.

Biskup Magdeburga wskazał, że zmiany w tradycjach nie mogą być dokonywane „podług upodobania”, ale należy przeprowadzać je po „odpowiedzialnym i świadomym namyśle”. Hierarcha wskazał przy tym, że dla niego wielkim znakiem czasu i nowości, którą przygotował nam Bóg, jest… pomoc udzielana w Niemczech uchodźcom.

Kościół w Niemczech przeszedł już jedno uwspółcześnienie, skutkujące m.in. odrzuceniem niektórych aspektów katolickiej moralności i kryzysem duchowieństwa. Najwyraźniej aggiornamento nie kończy się nigdy .

Źródło: bistum-magdeburg.de

pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86716 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]