Minister Witold Waszczykowski spotkał się z prezydentem Łukaszenką

Aktualizacja: 2016-03-23 10:07 am

Na spotkaniu z prezydentem Białorusi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził, że sąsiedzi powinni ze sobą rozmawiać, a gdy tego nie robią to jest to nienormalna sytuacja.

Według Waszczykowskiego z sąsiadami trzeba rozmawiać. Dlatego Polska podjęła rozmowy z Białorusią bez warunków wstępnych. Ma to przyczynić się do uregulowania sąsiedzkich spraw. 

Łukaszenko na spotkaniu zaznaczył, że Miński jest gotowy do współpracy. Dodał, że Polacy i Białorusini żyli kiedyś w jednym państwie. Prezydent Białorusi powiedział też: “Razem możemy znacząco przyspieszyć wiele procesów które się tu odbywają. W interesie obu państw i w żadnym wypadku nie ze szkodą dla naszych sąsiadów”.

Aleksander Łukaszenka stwierdził też, że Polska jest znaczącym krajem w Unii i jak żadnemu innemu zależny jej na niezależności i stabilności Białorusi.

IAR / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (23 marca 2016)

 


 

Szef białoruskiego MSZ po spotkaniu z Waszczykowskim: Głównym sojusznikiem Białorusi pozostaje Rosja

Polityka zagraniczna Białorusi będzie „wielowektorowa” – powiedział szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Polski Witoldem Waszczykowskim.

– To nie znaczy, że będziemy zrywać stosunki i zaczniemy się przyjaźnić z kimś kosztem innych. Zamierzamy dywersyfikować nasz handel zagraniczny oraz politykę zagraniczną i mieć normalne stosunki z naszym głównym sojusznikiem – z Rosją, z Unią Europejską oraz innymi krajami – powiedział Makiej.

[…] Na pytanie, czy udało się porozumieć w sprawie udzielenia akredytacji dla nadawanej z Polski telewizji Biełsat, szef polskiej dyplomacji odpowiedział krótko: „NIE”. Również bez optymizmu skomentował poruszaną podczas spotkania kwestię polskiej mniejszości na Białorusi. Według niego „nie należy sobie wiele obiecywać”.

[…]

Przypomnijmy, 22 marca na Białoruś przybył z dwudniowa wizytą minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Jest to pierwsza, po zdjęciu sankcji z oficjalnego Mińska  wizyta na tak wysokim szczeblu.

Kresy24.pl

Całość: Kresy24.pl (23 marca 2016)

 


 

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86675 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]