Kard. Mueller kończy dyskusję o Komunii św. dla rozwodników

Aktualizacja: 2016-03-4 10:07 am

Nauka Kościoła została nam dana, nie jest naszą własnością. Musimy mówić o niej jasno – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, w trakcie wywiadu udzielonego niemieckiej radiostacji. Jak tłumaczył, nikt nie ma władzy rozwiązania albo zawieszenia ważnie zawartego małżeństwa.

W trakcie rozmowy z kolońskim radiem katolickim, kard. Gerhard Müller podkreślił, że nierozerwalność małżeństwa jest dogmatem. – Jak moglibyśmy zawierać z Bogiem kompromisy? – pytał purpurat. Dodał, że nigdy nie poprze projektu zmian w tej materii, także wychodzącego od przesłanek „socjologicznych”.

Nauczanie Kościoła nie jest moją własnością, jest nam dane – powiedział prefekt Kongregacji Doktryny Wiary w wywiadzie opublikowanym 27 lutego. – Naszym zadaniem jest mówić jasno o nauce Kościoła oraz dogmatach, które Bóg nam objawił – dodał. Hierarcha tłumaczył również, że nie może być mowy o drugim małżeństwie, a Kościół musi nauczać zgodnie ze Słowem Bożym.

Dzień później kardynał Gerhard Müller udzielił wywiadu gazecie „Kölner Stadt-Anzeiger”. – Kościół nie ma możliwości rozwiązać lub zawiesić ważnie zawartego związku małżeńskiego – podkreślił. Jak tłumaczył, obowiązujące normy przedstawił Jan Paweł II w „Familiaris Consortio”. Jeśli osoba żyjąca z „partnerem”, który nie jest jego małżonkiem, chce przystąpić do Komunii świętej, to muszą „żyć razem jak brat z siostrą”.

Takie wymagania, dotyczące przystępowania do Najświętszego Sakramentu, zostały całkowicie odrzucone przez kardynała Waltera Kaspera. Według lidera niemieckojęzycznych biskupów dążących do „reformy duszpasterskiej”, życie „jak brat ze siostrą” jest rzeczą niemożliwą.

Tak też myśleli Apostołowie, kiedy Jezus wytłumaczył im nierozwiązywalność małżeństwa (zob. Mt 19, 10). Jednak to, co nam, ludziom, wydaje się niemożliwe, jest z łaską Bożą jak najbardziej możliwe – podkreślił Gerhard Ludwig Müller.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

MR

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86255 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]