Kard. Mueller kończy dyskusję o Komunii św. dla rozwodników

Nauka Kościoła została nam dana, nie jest naszą własnością. Musimy mówić o niej jasno – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, w trakcie wywiadu udzielonego niemieckiej radiostacji. Jak tłumaczył, nikt nie ma władzy rozwiązania albo zawieszenia ważnie zawartego małżeństwa.

W trakcie rozmowy z kolońskim radiem katolickim, kard. Gerhard Müller podkreślił, że nierozerwalność małżeństwa jest dogmatem. – Jak moglibyśmy zawierać z Bogiem kompromisy? – pytał purpurat. Dodał, że nigdy nie poprze projektu zmian w tej materii, także wychodzącego od przesłanek „socjologicznych”.

Nauczanie Kościoła nie jest moją własnością, jest nam dane – powiedział prefekt Kongregacji Doktryny Wiary w wywiadzie opublikowanym 27 lutego. – Naszym zadaniem jest mówić jasno o nauce Kościoła oraz dogmatach, które Bóg nam objawił – dodał. Hierarcha tłumaczył również, że nie może być mowy o drugim małżeństwie, a Kościół musi nauczać zgodnie ze Słowem Bożym.

Dzień później kardynał Gerhard Müller udzielił wywiadu gazecie „Kölner Stadt-Anzeiger”. – Kościół nie ma możliwości rozwiązać lub zawiesić ważnie zawartego związku małżeńskiego – podkreślił. Jak tłumaczył, obowiązujące normy przedstawił Jan Paweł II w „Familiaris Consortio”. Jeśli osoba żyjąca z „partnerem”, który nie jest jego małżonkiem, chce przystąpić do Komunii świętej, to muszą „żyć razem jak brat z siostrą”.

Takie wymagania, dotyczące przystępowania do Najświętszego Sakramentu, zostały całkowicie odrzucone przez kardynała Waltera Kaspera. Według lidera niemieckojęzycznych biskupów dążących do „reformy duszpasterskiej”, życie „jak brat ze siostrą” jest rzeczą niemożliwą.

Tak też myśleli Apostołowie, kiedy Jezus wytłumaczył im nierozwiązywalność małżeństwa (zob. Mt 19, 10). Jednak to, co nam, ludziom, wydaje się niemożliwe, jest z łaską Bożą jak najbardziej możliwe – podkreślił Gerhard Ludwig Müller.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

MR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-03-04) | http://www.pch24.pl/kard--mueller-konczy-dyskusje-o-komunii-sw--dla-rozwodnikow,41624,i.html

Skip to content