Zbrodniarze wojenni z azylem w Europie! Chroni ich prawo międzynarodowe, bo to… uchodźcy

Aktualizacja: 2016-03-1 11:17 am

Wśród 59 tys. imigrantów ubiegających się o azyl w Holandii, służby zidentyfikowały 30 osób podejrzewanych o zbrodnie wojenne. Część z nich pozostanie w Europie, bo prawo międzynarodowe zabrania odsyłania ludzi na tereny, gdzie trwa konflikt zbrojny.

Władze holenderskie oficjalnie przyznały, że pośród imigrantów ubiegających się w ub. roku o azyl w tym kraju, zidentyfikowano trzydziestu ludzi podejrzanych o zbrodnie wojenne. Dane te potwierdził Klaas Dijkhoff minister ds. imigracji, w liście do holenderskich deputowanych.

Jak przyznał, w grupie podejrzanej o zbrodnie znalazło się dziesięć osób pochodzących z Syrii oraz po kilka osób z Erytrei, Sudanu, Nigerii, Gruzji i innych krajów.

Była to odpowiedź ministerstwa na liczne pytania od członków holenderskiego parlamentu, pośród których nie brakuje zwolenników odsyłania imigrantów podejrzewanych o zbrodnie wojenne lub naruszanie holenderskiego prawa. Dijkhoff wskazał jednak, że Syryjczycy nie mogą zostać odesłani do swojej ojczyzny, bo trwa tam konflikt zbrojny, a w takiej sytuacji zabrania tego prawo międzynarodowe.

Według danych ONZ w ub. roku do Europy tylko drogą morską przybyło ponad milion uchodźców. Połowa z nich to Syryjczycy. Sporą grupę stanowią też Afgańczycy i Irakijczycy. Co istotne, 58 proc. migrantów stanowią mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. dzieci. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 roku na całym świecie było niemal 60 mln osób przymusowo przesiedlonych. Aktualne szacunki mówią, że liczba ta może sięgać nawet 90 mln osób.

MA, Reuters, Wprost.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86186 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]