„Nieznani sprawcy” podpalili dawną siedzibę polskich królów. Ukraiński odwet za emisję filmu o Majdanie?

Aktualizacja: 2016-02-26 9:13 am

Nieznani sprawcy chcieli podpalić zamek w Źółkwi pod Lwowem. Okoliczni mieszkańcy zauważyli ogień około godziny 2:20 w nocy. Na miejsce zostały wezwane służby. Strażakom szybko udało się opanować ogień, który został ugaszony około godziny 2:40. Chuligani wrzucili koktajle mołotowa do pomieszczeń na parterze gdzie ma siedzibę polska organizacja kulturalna. Wydarzenie może być odwetem za pokazanie przez TVN24 filmu, który przedstawia w złym świetle wydarzenia z kijowskiego Majdanu.

Według rzecznika milicji w nocy z poniedziałku na wtorek (22/23 lutego) do pomieszczeń zlokalizowanych na parterze budynku zostały wrzucone butelki z łatwopalną substancją. Na miejscu znaleziono rozbitą butelkę z napisem „aceton”. Dzięki szybkiej reakcji służb ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek. Zniszczeniu uległy przede wszystkim drewniane ramy okienne.

Na fasadzie budynku po ukraińsku napisano „żydzi”, również czarnym sprayem zamalowano tabliczkę w języku polskim informującą, że w tym budynku ma siedzibę Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W zamku znajduje się również biuro ukraińskiej nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Milicja poinformowała, że wszczęła dochodzenie mające na celu ustalenie sprawców i ukaranie za niszczenie cudzej własności przez podpalenie za co według Kodeksu Karnego Ukrainy grozi od 3 do 15 lat więzienia.

– Najprawdopodobniej był to akt odwetu na Polakach za pokazanie rosyjskiego filmu o Majdanie. Informacje o tej emisji rozeszły się dzień wcześniej – powiedział Mychajło Kuban z Państwowego Historyczno-Architektonicznego Rezerwatu w Źółkwi, zarządzającego zamkiem.

O emisji filmu francuskiego reżysera „Ukraina – maski rewolucji” media ukraińskie poinformowały w niedziele. Dokument został wyemitowany przez stację TVN24. Społeczeństwo ukraińskie szeroko wyrażało oburzenie, że ten film został pokazany w polskiej telewizji w drugą rocznice wydarzeń na Majdanie.

„Ambasada Ukrainy w Polsce jest rozczarowana nieprzyjaznym gestem polskiej telewizji TVN24, która zademonstrowała dziś brak szacunku wobec milionów Ukraińców, emitując na swojej antenie fałszywy i zmanipulowany film Paula Moreiry „Ukraina. Maski rewolucji”. (…) Jesteśmy przekonani, że naród polski, który przez długie lata swojej historii nauczył się doceniać prawdę i ujawniać podstępne kłamstwa, oceni ten film w należyty sposób, jak i sam fakt jego emisji w telewizji TVN24”- czytamy w oświadczeniu Ambasady Ukrainy w Polsce.

Źródło: newsru.ua /gazeta.ua /wp.tv /wyborcza.pl / poland.mfa.gov.ua

MR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-26)

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86088 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]