Włochy: która Msza uzyska „pięć świeczek”?

Ukazał się przewodnik dla „degustatorów” Mszy, którzy poszukują takich liturgii, które będą odpowiadać ich potrzebom i przyzwyczajeniom.

W Włoszech ukazał się „Przewodnik po Mszach”. Autorem swoistych recenzji liturgii jest krytyk kulinarny dziennika „Il Foglio”, Camillo Langone. Uczestniczył on w niedzielnej Eucharystii w kilkuset kościołach, od bazyliki św. Piotra w Rzymie po małe wiejskie parafie.

Autor wyraża podziw dla „ogromnego wachlarza liturgicznego”, jaki istnieje do dyspozycji wiernych. „Opierając się na skale prawdy Kościół może pozwolić sobie na dużą swobodę i dlatego każdy ksiądz, każda wspólnota, każdy wierny zachowuje się mniej więcej tak, jak mu się podoba. Liturgia jest piękna, ponieważ urozmaicona”, pisze Langone.

Jak w tradycyjnym przewodniku autor ocenił odwiedzane przez siebie kościoły: świeczka – od jednej do pięciu – to ocena wystroju świątyni, mszał – także od jednego do pięciu – to ocena samej celebry. Ma on też nadzieję, że „czytelnik, który na Mszę św. chodzi rzadko albo wcale, znajdzie tu recenzje takich Eucharystii, które być może zmienią jego przyzwyczajenia”.

Christianitas za: KAI/ml / maz/wiara.pl

Za: Christianistas.plShare on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content