Niemcy celebrują ostatnie dni karnawału… śmiejąc się z Polski, Jarosława Kaczyńskiego i Radia Maryja

W trakcie Rosenmontag, czyli ostatniego poniedziałku przed Środą Popielcową, w krajach niemieckojęzycznych urządzane są uliczne parady z głośną muzyką, wieloma przebranymi osobami i kolorowymi platformami. Jedna z tegorocznych platform w Duesseldorfie przedstawiała Jarosława Kaczyńskiego w generalskim mundurze i ciemnych okularach (niczym gen. Jaruzelski) oraz klęczącą przed nim zapłakaną kobietę, uosabiającą Polskę. Obok prezesa PiS znajduje się odbiornik podpisany „Radio Maryja”.

Niemcy celebrują ostatnie dni karnawału… śmiejąc się z Polski, Jarosława Kaczyńskiego i Radia Maryja

fot.Monika Skolimowska/dpa/FORUM

Jak co roku, także i w poniedziałek, 8 lutego, platforma autorstwa niemieckiego artysty Jacquesa Tilly’ego wzięła udział w paradzie z okazji Rosenmontag w Duesseldorfie. Twórca regularnie komentuje w ten sposób bieżące wydarzenia społeczne i polityczne.

Jak widać wynik zeszłorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce wciąż bardzo boli Niemców. Przejmują się oni nim do tego stopnia, że postać Jarosława Kaczyńskiego pojawiła się jako jedna z trzech wielkich platform podczas karnawałowego poniedziałku w mieście Nadrenii Północnej-Westfalii.

Jarosław Kaczyński ustylizowany na Wojciecha Jaruzelskiego, w mundurze generalskim i ciemnych okularach, przygniata butem zapłakaną i pobitą kobietę w białoczerwonym ubraniu, ozdobioną napisem „Polska” po niemiecku. Obok Kaczyńskiego znajduje się radio, a znajdujący się na nim napis jednoznacznie wskazuje na związki polityka PiS z toruńską rozgłośnią ojca Tadeusza Rydzyka.

Kolejna platforma przedstawiała Angelę Merkel. Kanclerz RFN pokazano jako tonącą na łodzi uchodźców. Ponadto figura osoby w tradycyjnym bawarskim stroju i z plakietką partii CSU zamykała granicę Niemiec.

Z okazji Rosenmontag zaprezentowano także platformę z prezydentem Turcji. Recep Tayyip Erdogan pił na niej szampana razem z bojownikami Państwa Islamskiego. Na używanych przez nich kieliszkach widniał napis „Kurdowie”. Inne platformy pokazywały Donalda Trumpa, ubiegającego się o stanowisko prezydenta USA oraz komentowały sylwestrowe wydarzenia z Kolonii.

Źródło: TVN24

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-09)

 


 

MSZ interweniuje ws. instalacji na karnawale w Düsseldorfie

„Są to objawy lekceważenia Polaków i polskich polityków” – uważa Witold Waszczykowski.

W sposób dyplomatyczny będziemy zwracać uwagę i pytać naszych partnerów w Niemczech, czemu służą takie wybryki” –  poinformował dziś Witold Waszczykowski na antenie radiowej Trójki.

Polska reakcja ma być „wyważona” i „delikatna”, tak aby nie naruszać „wartości artystycznej” czy „wolności słowa”. 

Natomiast chcemy zwrócić uwagę, że są to objawy lekceważenia Polaków i polskich polityków” – podkreślił Waszczykowski.

wprost.pl/KRESY.PL

[Fot.] archiwum

Za: Kresy.pl (09 lutego 2016)

 


 

Była rzecznik rządu o karykaturach w Duesseldorfie: „Pani premier z uśmiechem na to patrzy”

Była rzecznik rządu Elżbieta Witek odniosła się na antenie Polsat News do platformy zaprezentowanej podczas karnawału w Duesseldorfie. Przedstawiała ona płaczącą kobietę „Polskę” leżącą „pod butem” Jarosława Kaczyńskiego.

„Pewnie karnawał rządzi się swoimi prawami. Gdyby tylko Polska była tak przedstawiona, ale tam były karykatury różnych polityków, w tym Angeli Merkel. Zapewniam pana że pani premier Beata Szydło z uśmiechem na to patrzy” – powiedziała Elżbieta Witek, obecnie minister w KPRM.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski oświadczył, że spotka się to z reakcją polskiego MSZ. Witek przypuszczała, że minister mógł widzieć tylko ten fragment demonstracji. „Gdyby tylko Jarosław Kaczyński był tak przedstawiony, to być może reakcja powinna być. Ale były tam prześmiewcze karykatury różnych polityków” – powiedziała. Dodała też, że „nie będzie więcej reakcji MSZ”.

Polsatnews.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 lutego 2016)

 


 

Skip to content