Patryk Jaki: Reforma prokuratury to zła wiadomość dla mafii

Aktualizacja: 2016-02-1 12:24 pm

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki krytycznie ocenia działalność prokuratury kierowanej od 2010 roku przez Andrzeja Seremeta. Za rządów PO prokuratura cechowała się dużą nieudolnością, doprowadzając do wielokrotnych wycieków akt – oceniał wiceminister. Zapowiadana reforma ma na celu zwiększenie liczby prokuratorów prowadzących sprawy i usunięcie wątpliwości dotyczących ich poczynań.

Jest jedna grupa w Polsce, która jest zadowolona z działania prokuratury za czasów Platformy Obywatelskiej. Wie pan jaka? Mafia pruszkowska. To prokuratura za czasów rządu Platformy Obywatelskiej doprowadziła do tego, że mafia pruszkowska wyszła na wolność. Sąd nie pozostawił suchej nitki na pracy prokuratury – stwierdził wiceminister w rozmowie z Konradem Piaseckim. Patryk Jaki zapowiedział twardą walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Prowadzić ją będzie jako nowy prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister jest o tym przekonany.

 Według polityka zapowiedzi części prokuratorów o masowych przejściach na emeryturę wynikają z obawy przed prowadzeniem spraw. – Problem polskiej prokuratury polega też na tym, że zaledwie tylko ok. 40 proc. prokuratorów, to byli prokuratorzy liniowi, czyli tacy, którzy prowadzili postępowania ws. jakichkolwiek przestępstw. Reszta prokuratorów to byli prokuratorzy funkcyjni, tzn. tacy, którzy prowadzili jakiś nadzór, albo sprawowali jakieś funkcje, albo edukowali prokuratorów – powiedział RMF FM Patryk Jaki. Wiceminister zapowiedział, że każdy prokurator będzie zajmować się pracą „liniową”.

 Jaki dodał, że szansę otrzymają młodsi prokuratorzy. I to go cieszy. Dotychczasowe działania prokuratury były oceniane przez społeczeństwo bardzo krytycznie, czego symbolem stała się sprawa Amber Gold i śledztwo w sprawie morderstwa Marka Papały.

 W związku z zapowiadanymi zmianami z pracy ma odejść około 100 prokuratorów. Według wiceministra, „głównie funkcyjnych”.

Pch24.pl/KRESY.PL

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85537 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]