W Rosji spalono książki wydane przez Fundację Sorosa

Aktualizacja: 2016-01-15 9:51 am

Kilkadziesiąt książek wydanych przy wsparciu ze strony Fundacji znanego i kontrowersyjnego miliardera spalono w Republice Komi, na północnym wschodzie europejskiej części FR.

Jak podał portal Gazeta.ru, książki znajdowały się w bibliotece jednej z uczelni w Workucie. Rosyjski minister kultury powiedział, że palenie książek jest niedopuszczalne i zapowiedział zbadanie sprawy. Zaprzecza, jakoby książki spalono na polecenie podległego mu resortu.

Szefowa resortu ds. edukacji i młodzieży w Republice Komi poinformowała, że jej resort przeprowadził w bibliotekach instytucji edukacyjnych „monitoring obecności literatury” wydanej w ramach projektu Fundacji Sorosa, noszącego nazwę „Odnowienie edukacji humanistycznej w Rosji”. Są wśród nich m.in. podręczniki napisane przez profesorów znanych rosyjskich uczelni.

 W trzech uczelniach znaleziono łącznie kilkaset książek, a w jednej z nich spalono już 53 egzemplarze. Jak relacjonuje pracująca tam bibliotekarka, zostały one wrzucone do worków i spalone na dziedzińcu uczelni. Z kolei 450 książek przygotowano do spalenia w workuckiej politechnice i szkole technicznej w Uchcie.

Decyzją Prokuratury Generalnej FR w listopadzie 2015 roku Fundację Społeczeństwo Otwarte należącą do Fundacji Sorosa uznano w Rosji za niepożądaną. Argumentowano, że jej działalność stanowi zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa.

George Soros znany jest z używania swoich pieniędzy do wpływania na procesy społeczno-polityczne w różnych krajach świata. Jest jednym z największych światowych, prywatnych sponsorów organizacji pozarządowych i partii o charakterze liberalnym.

PAP / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 stycznia 2016)

KOMENTARZ BIBUŁY: Palenie książek, czy to Lenina, Hitlera, czy Sorosa, czy też jakichkolwiek książek innych żydowskich bądź nieżydowskich autorów, uważamy za niestosowne. Lepiej i pożyteczniej przekazywać je na makulaturę. Z takiej recyklingowej pulpy można zrobić np. papier toaletowy.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85243 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]