Imigranci obrzucili katedrę w Kolonii petardami. Chcieli zakłócić Mszę

Aktualizacja: 2016-01-15 9:30 am

W noc sylwestrową w Kolonii imigranci atakowali nie tylko kobiety. Była kierownik przebudowy kolońskiej katedry mówi w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że imigranci obrzucili świątynię dużą liczbą petard. Celowo przeszkadzali w odprawianej w katedrze Mszy świętej.

Barbara Schock-Werner, która kierowała przebudową kolońskiej katedry, mówi „FAZ”, że w noc sylwestrową była w świątyni, gdzie uczestniczyła w ostatniej w minionym roku Mszy świętej. W katedrze było jeszcze kilka tysięcy ludzi. Kobietę zdziwiło, że już o 18:30 rozpoczął się niesamowity huk fajerwerków; rzecz, której o tej godzinie jeszcze nigdy nie doświadczyła. Ktoś obrzucał zwłaszcza północną stronę katedry; petarda leciała za petardą, co powodowało ogromny hałas.

Schock-Werner nie ma wątpliwości, że katedra była obrzucana petardami celowo. Jak pisze „FAZ”, świątynię obrzucano od strony kolońskiego dworca, gdzie gromadzili się muzułmańscy imigranci. Według naocznych świadków wszystkiemu towarzyszyły niezwykle głośne wrzaski. Młodzi arabscy i północnoafrykańscy imigranci najzwyczajniej w ten sposób dobrze się bawili.

Niemka ocenia, że imigranci dokonali w ten sposób symbolicznego ataku zarówno na Kościół, jak i na całość kultury Kolonii. Katedra jest bowiem „miejscem religijnym, ale jest także symbolem całego miasta” – mówi kobieta. Jak dodaje, zachowanie imigrantów wskazuje, że kolońska policja nie panowała nad nimi już wczesnym wieczorem. Nic więc dziwnego, że nie potrafiła zapobiec późniejszym napaściom na kobiety, kradzieżom i gwałtom.

Barbara Schock-Werner przekonuje ponadto, że ostrzał petardami spowodował wymierne szkody materialne. Przykładowo brązowe portale katedry są pokrywane woskiem. Dzięki temu są odporne na mocz. To konieczne, bo mury kolońskiej katedry są od dawna traktowane przez wielu przechodniów jako toaleta. Gorące petardy wosk roztapiają, co sprawia, że trzeba będzie portale na nowo nim pokrywać. Dodatkowo imigranci zaśmiecili też dach katedry. Trzeba było w środku nocy szybko usuwać pozostałości zabawy imigrantów, bo inaczej zablokowany zostałby system odprowadzania deszczówki.

Źródło: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-01-15)

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85241 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]