Nowelizacja Kodeksu rodzinnego. Dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu ubóstwa

Aktualizacja: 2015-12-22 10:03 am

Dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny – przewiduje przyjęty przez gabinet Beaty Szydło projekt nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. To realizacja zapewień z exposé, w którym premier zapowiadała wsparcie i ochronę rodziny.

Nowe rozwiązania mają przeciwdziałać pochopnemu odbieraniu dzieci rodzicom oraz umieszczaniu ich w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej – wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnym Rządu.

Projekt przewiduje, że umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej (rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej) będzie środkiem ostatecznym stosowanym przez sąd opiekuńczy. Wcześniej musi on zrobić wszystko, aby innymi środkami przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rodziny, bo rodzina jest naturalnym środowiskiem dla rozwoju dziecka. Jednocześnie rozdzielenie rodziców i dzieci wyłącznie z powodu ubóstwa –  wbrew woli rodziców – nie będzie możliwe.

Jak czytamy w komunikacie CIR „regulacja przygotowana przez ministra sprawiedliwości stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym wskazała, że jednym z priorytetów rządu jest wsparcie rodziny i zapewnienie jej bezpiecznego funkcjonowania”.

Znowelizowana ustawa miałaby wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źrodło: premier.gov.pl

luk

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84790 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]