Unijna straż ponad granicami i kontrolą państw! Co Komisja Europejska chce zyskać na kryzysie imigracyjnym?

Aktualizacja: 2015-12-15 9:37 am

Komisja Europejska chce przekształcenia unijnej agencji ds. granic w europejską straż graniczną i przybrzeżną. Sęk w tym, że pod pretekstem uszczelnienia granic zewnętrznych UE, Komisja zamierza dokonać zamachu na suwerenność państw. W założeniu straż mogłaby bowiem nawet wbrew woli zainteresowanego państwa, przejąć kontrolę nad fragmentem granicy.

Propozycja KE bezpośrednio może dotyczyć m.in. wschodniej granicy Polski, będącej zarazem granicą UE. Niby Komisja wskazała, że unijna straż graniczną i przybrzeżna wkraczałaby w te rejony, w których zewnętrzna granica UE jest nieszczelna i gdzie występują największe problemy, ale już samo założenie, że taka służba posiadałaby bliżej nieokreślone kompetencje i mogła podejmować działania nawet przy sprzeciwie państwa, którego dotyczyłaby interwencja, niepokoi.

W poniedziałek Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, odniósł się krytycznie do takich planów KE.

– Wzmocnienie Fronteksu, stworzenie jakiejś straży granicznej ze wszech miar byłoby potrzebne i korzystne. Natomiast sposób, jaki zaproponowała Komisja, że to będzie jakaś struktura niezależna od państw narodowych, od państw członkowskich jest zadziwiający. To znaczy, że byłaby to jakaś struktura niedemokratyczna, niezarządzana przez państwa narodowe i podległa nie wiadomo komu. To jest zadziwiające – powiedział dziennikarzom.

Pytany czy Polska oprotestuje pomysł uznał, że na razie nie ma konkretnej propozycji, zatem póki co protestów nie będzie, ale strona polska będzie chciała dowiedzieć się dlaczego i w jakim celu taka struktura miałaby powstać.

Minister Waszczykowski w poniedziałek uczestniczył w brukselskim spotkaniu unijnym ministrów ds. zagranicznych. 

Marcin Austyn

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84626 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]