Straszne prześladowania katolików na Krymie !

9 listopada 2015 doszło do oficjalnego spotkania rezydującego w Symferopolu biskupa Jacka Pyla OMI, (delegata apostolskiego dla okręgu duszpasterskiego Krymu i Sewastopola) i dyrektora Wydziału Spraw Religijnych i Etnicznych Departamentu Polityki Wewnętrznej rządu Sewastopola Władimira Riabyha.

Podczas spotkania, przedstawiciele rządu Sewastopola i Kościoła rzymskokatolickiego omówili aktualne zagadnienia dotyczące życia i działalności sewastopolskich katolików, zachowania ciągłości historycznej i rozwoju kulturalnego miasta oraz działalność parafii pw. św Klemensa w Sewastopolu. Delegat apostolski biskup Jacek Pyl podziękował rządowi za współpracę i zrozumienie dla działalności katolików mieszkających w Sewastopolu. Wyraził ogromną wdzięczność rządowi Sewastopola i Federacji Rosyjskiej, a także osobiście gubernatorowi Sewastopola Sergiejowi Mieniajło za pomoc w szybkiej rejestracji prawnej parafii św Klemensa Rzymskiego w Sewastopolu oraz Centralnej organizacji katolików na Krymie i Sewastopolu – Kościoła katolickiego duszpasterska parafii rzymskokatolickiej w Republice Krymu oraz Mieście Federalnym Sewastopolu. Szef Wydziału Spraw Religijnych i Etnicznych Władimir Riabyh zauważył, że przedstawiciele Kościoła katolickiego w Sewastopolu robią wiele dobrego w edukacji historycznej i patriotycznej młodzieży oraz formacji w duchu szacunku dla tradycji i historii miasta.

Katoliccy chrześcijanie i ich tradycje duchowe ubogacają rozwój Sewastopola, tak jak to dawniej bywało od czasów założenia miasta, gdy swój jasny ślad w historii zostawił szkocki katolik Tomasz Tomicz McKenzie. Nie mozna także zapomnieć o założycielu i pierwszym dyrektorze muzeum w Chersonezie, katoliku, honorowym obywatelu Sewastopola, Karolu Kościuszko-Waluszyńskim.

Podczas spotkania biskup Jacek Pyl wręczył dary w postaci różańca, pobłogosławionego przez papieża Franciszka oraz ikonę Świętego Jana Pawła II, jako symbol dialogu i troski o świat. „Ciepłe relacje między wspólnotami katolickimi i prawosławnymi na Krymie i w Sewastopolu, współpraca i zrozumienie przez władze znaczenia duchowej jedności posługi są przykładem wiary i miłości, o czym z pewnością opowiem Franciszkowi podczas mojej najbliższej wizyty w Rzymie”- powiedział biskup Jacek Pyl. Obecnie przedstawiciele rządu Sewastopola i Kościoła katolickiego omawiają procedurę prawną zwrotu katolikom kościoła św. Klemensa w Sewastopolu (zbudowanego w 1911 roku z darowizn) tak aby zwrot odbył się w interesie wszystkich mieszkańców miasta. Obowiązkowym warunkiem zwrotu jest zainstalowanie w kościele nowych organów i regularne organizowanie tamże koncertów muzyki organowej. Biorący udział w spotkaniu proboszcz parafii św Klemensa w Sewastopolu, o. Anatol Kłak powiedział, że kościół świętego Klemensa nadal otaczany czcią przez katolików i prawosławnych chrześcijan jest przykładem łączenia wiary i zadatkiem darów duchowych dla wszystkich mieszkańców Sewastopola. Wyraził także ufność sewastopolskich katolików w to, że ze względu na jedności wiary i ducha, będą mogli znowu modlić się w swojej własnej świątyni, która została zbudowana za zgodą i z błogosławieństwem rosyjskiego cara Mikołaja II, zaliczonego przez Rosyjski Kościół Prawosławny w poczet świętych męczenników i wyznawców.

http://sib-catholic.ru/glava-kryimskogo-pastyirskogo-okruga-episkop-yatsek-pyil-vstretilsya-s-predstavitelem-pravitelstva-sevastopolya/

Jak więc widać, gęgania „prawicowych” mediów sprzed roku się nie sprawdziły i Kościół na rosyjskim Krymie ma się coraz lepiej.

Napisał Dextimus dnia 15.12.15

Za: Breviarium - dawniej: Kronika Novus Ordo (15 grudnia 2015) | http://breviarium.blogspot.com/2015/12/straszne-przesladowania-katolikow-na.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content