Kard. Peter Turkson chwali… politykę kontroli urodzin. Ale tylko tę „naturalną”

Aktualizacja: 2015-12-10 5:32 pm

Udzielając wywiadu BBC kardynał Peter Turkson stwierdził, że kontrola urodzeń mogłaby… złagodzić niektóre skutki zmian klimatycznych. „Mówiło się już o tym, a papież Franciszek w drodze powrotnej z Filipin zaprosił ludzi do pewnej formy kontroli urodzin, ponieważ kościół nigdy nie był przeciwko kontroli urodzin i ludziom rozkładającymi narodziny w czasie” – stwierdził hierarcha z Ghany, doradzający papieżowi w zakresie… polityki klimatycznej.

„Jeden z najważniejszych prałatów Kościoła katolickiego stwierdził, że kontrola urodzin mogłaby być rozwiązaniem skutków zmian klimatycznych” – podaje BBC. Przypomina też, że przemawiając w trakcie konferencji ekologicznej COP21 w Paryżu afrykański hierarcha wezwał państwa do przyjęcia umowy „chroniącej narażone narody”. „Uważa się, że kardynał Turkson odegrał ważną rolę w przygotowaniu Laudato si’, papieskiej encykliki o zmianie klimatu” – czytamy.

Kardynał odnosząc się w rozmowie do kwestii zmian klimatycznych stwierdził, że kontrola urodzin mogłaby być odpowiedzią na niektóre spośród problemów. – Mówiło się już o tym, a papież Franciszek w drodze powrotnej z Filipin zaprosił ludzi do pewnej formy kontroli urodzin, ponieważ kościół nigdy nie był przeciwko kontroli urodzin i ludziom rozkładającymi narodziny w czasie. A więc tak, może ona być rozwiązaniem – stwierdził purpurat.

Posiadanie większej liczby żołądków do nakarmienie jest dla nas wyzwaniem. Także abyśmy byli bardziej produktywni, produkując i dystrybuując więcej żywności, co jest tutaj jedną z kluczowych poruszanych kwestii – stwierdził kard. Turkson. – A więc tak, to nas angażuje w kwestię zarządzania bezpieczeństwem żywnościowym, tak byśmy mieli pewność, że każdy został nakarmiony. Dla realizacji tego kluczowa jest liczba ludności i jest to czymś, co musimy odkrywać. Dotąd także i papież wezwał w pewnym zakresie do kontroli urodzin – stwierdził hierarcha.

BBC relacjonuje, że kardynał podkreślił, że dopuszczalne są „naturalne” metody kontroli urodzin, a tymi „sztucznymi” Kościół się nie zajmuje. Te ostatnie hierarcha określił jako złe. – Dla nas dominująca musi być jedna kwestia. Musimy patrzeć na kraje znajdujące się na pierwszej linii i na to, przez co przechodzą i w świetle troski o to, co teraz przeżywają, zwyczajnie przyjmować środki zapewniające nam wszystkim przetrwanie – stwierdził kard. Turkson.

Według „Rorate Caeli”, stanowisko kard. Turksona w sprawie kontroli urodzin jest „zwyczajnie objawem przerażającego stanu współczesnej formacji religijnej”. „Prałaci i kapłani głoszą – niestety, każdego dnia – nieprawdziwe idee. Nie są oni nieomylni, także w sprawach wiary i moralności. Podstawowym problemem jest to, że papież Franciszek doprowadził do takiego myślenia, tak niewrażliwie i prostodusznie krytykując  duże katolickie rodziny, jak i poprzez fiksację na punkcie zmian klimatycznych” – czytamy.

źródło: BBC, Rorate Cali

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-12-10)

 


 

Kard. Turkson tłumaczy się z wywiadu dla BBC

Kard. Peter Turkson tłumaczy się z kontrowersyjnego wywiadu na temat kontroli urodzin jako sposobu na zaradzenie zmianom klimatycznym.  Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odpowiadał na pytania BBC w kontekście szczytu klimatycznego w Paryżu. Niemal bez zastrzeżeń przystał na tezę, że przeludnienie jest źródłem problemów we współczesnym świecie, i stwierdził, że Kościół opowiada się za kontrolą urodzin. Powołał się przy tym na nieszczęśliwą wypowiedź Papieża, że katolicy nie muszą się rozmnażać jak króliki.

Dziś, w wywiadzie dla portalu Aleteia, kard. Turkson przyznaje, że był mało ostrożny. Rozmawiając z BBC miał na myśli odpowiedzialne rodzicielstwo, tak jak je rozumie Kościół, ale w rzeczywistości mówił o kontroli urodzin w takim sensie, jak jest ona rozumiana w świecie anglosaskim. Stwierdził, że na przyszłość musi być bardziej ostrożny w doborze słów. Kard. Turkson nie wycofał się natomiast ze swych kontrowersyjnych poglądów na temat przeludnienia.

kb/ rv, aleteia

Za: Radio Watykańskie (11/12/2015)

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84565 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]