Za mało jest synagog w Moskwie bo mieszka tam pół miliona żydów

Moskwa, 30 listopada 2015, agencja INTERFAX – Prezes Federacji Żydowskich Gmin Rosji (FJOR), Alieksandr Boroda, powiedział o konieczności zwiększenia liczby synagog w Moskwie.

„Oczywiście, ilość synagog jest większa niż wcześniej ale teraz już trzeba myśleć nie o tym ile ich było ale ile ich jeszcze brakuje. W Moskwie mieszka około 500 tysięcy żydów i oni potrzebują więcej synagog” – powiedział Alieksandr Boroda przemawiając w stolicy  na uroczystości 25 – lecia przyjęcia ustawy „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”, informuje w poniedziałek służba prasowa FJOR.

Z kolei glówny rabin Rosji, Berl Lazar, powiedział, że przez ostatnie ćwierćwiecze społeczność żydowska kraju odbyła „ogromną drogę, rozrosła się i okrzepła”, stosunek państwa do żydów „zmienił się radykalnie”.

W świątecznej wieczornicy, która odbyła się w przeddzień w hotelu „Ukraina”, wzięli także udział: ambasador Izraela w Federacji Rosyjskiej, Zvi Heifetz, szef agencji żydowskiej „Sohnut”, Natan Szczananskij i inni działacze społeczni i polityczni.

Za: http://3rm.info/main/60520…

Publikacja: 30.11.2015

Tłumaczenie: Tamara

Za: Wolna Polska (Grudzień 5, 2015) | http://wolna-polska.pl/wiadomosci/107214-2015-12

Skip to content