Aktualizacja strony została wstrzymana

We Francji doszło do profanacji cmentarzy. Na Wszystkich Świętych diabeł wyje

W ostatnim czasie we Francji doszło do ataków na miejsca i przedmioty katolickiego kultu. W Guingamp w departamencie Côtes-Armor w bazylice Matki Boskiej Pomocnej podpalono szaty figury Matki Boskiej, którą tradycyjnie niesie się na czele procesji przebłagalnych organizowanych w tym mieście. Doszło także do profanacji cmentarzy.

– Widzieć zamach na znaki i symbole naszego kultu, które są tak ważne dla osób wierzących, jest zawsze czymś bardzo przykrym. To forma gwałtu – oświadczył proboszcz parafii w Guingamp, ks. François Morcel. Dzięki szybkiej akcji parafian figura Matki Bożej została ocalona. Wierni przystroili już ją nowymi szatami.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie tego podpalenia. Zabezpieczono ślady, a pierwsze efekty postepowania mają być znane już w ciągu najbliższych dni.

Natomiast w Montréal-la-Cluse (departament Ain) sprofanowano cmentarz. Doniósł o tym lokalny dziennik „Le Progrès”. Wandale nie naruszyli płyt nagrobnych, ale na 40 grobowcach porozbijano wazony z kwiatami i pamiątkowe tablice. Śledztwo prowadzi żandarmeria z Haut-Bugey, która na jakiś czas zamknęła dostęp do cmentarza. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady.

W Dzień Wszystkich Świętych nieznani wandale wymalowali satanistyczne symbole na pięciu grobowcach na cmentarzu  w Mazères (Ariège). Umieszczono je także na tablicy informacyjnej przed cmentarzem i na jego ogrodzeniu. – Niezależnie od tego jak to nazwiemy -zniszczeniem, profanacją czy tylko graffiti – rezultat jest taki sam: zamach na szacunek dla zmarłych – stwierdził mer miasta. Prokurator, Louis Marette, skierował sprawę do żandarmerii. Jak podkreślał, to w Mazére pierwszy taki przypadek.

Do wandalizmu i kradzieży doszło też na cmentarzu w Vert-le-Petit (departament Essonne). Skradziono i porozbijano ustawiane na grobowcach pamiątkowe tablice i wazony. Prowadzone jest śledztwo.

Z kolei w Wandei zniszczono drogę krzyżową znajdującą się na placu merostwa w Garnache. Powalono na ziemię rzeźbę Matki Boskiej. Obecna droga krzyżowa zastąpiła kalwarię ustawioną w 1712 r. przez św. Ludwika Grignon de Montfort, który głosił w tej parafii Misje.

Według raportu przygotowanego przez serwis „Obserwatorium Chrystianofobii, tylko we wrześniu we Francji doszło do 16 antykatolickich ekscesów.

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-11-03 07) | http://www.pch24.pl/we-francji-doszlo-do-profanacji-cmentarzy–na-wszystkich-swietych-diabel-wyje,39134,i.html