Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja przeciw halloween. Władze regionów, Cerkiew oraz aktywiści społeczni walczą z obcą tradycją

Jak co roku, także i obecnie wielu Rosjan krytycznie odnosi się do propozycji obchodzenia pogańskiego święta Halloween. W tym roku głosy sprzeciwu są zarówno liczniejsze, jak i głośniejsze. Obóz przeciwników obcych tradycji składa się z Cerkwi Prawosławnej, władz samorządowych i społecznych aktywistów.

Obwód Archangielski na dalekiej północy zakazał obchodzenia w szkołach halloween. Jak podano w oficjalnym komunikacie „o obcym i nie zrozumiałym dla Rosjan amerykańskim święcie nie może być u nas śladu”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Obwodu Archangielskiego powołuje się na badania przeprowadzone przez Rosyjski Instytut Wychowania i Rodziny. Wyniki dobitnie pokazały, że obchodzenie tego dnia na wzór amerykański wpływa fatalnie na rozwój społeczno-psychologiczny dziecka.

Także Cerkiew Prawosławna od dłuższego już czasu sprzeciwia się świętowaniu halloween. W tym roku diecezja w Krasnojarsku zabroniła zarówno swoim parafianom, jak i uczniom wszystkich szkół w regionie obchodzenia tego amerykańskiego święta. Zdaniem przedstawiciela miejscowej diecezji, ojca Trifona, w tradycji prawosławnej nie brakuje pięknych świąt sławiących życie, a nie śmierć. Duchowny przypomina, że w niektórych katolickich krajach także mają miejsce kampanie przeciwko uznawaniu i obchodzeniu halloween – jako pozytywny przykład o. Trifon podał stosunek do tego dnia Polski i Polaków.

Znany z częstych akcji protestacyjnych prawosławny aktywista Dmitrij Corionow uważa, że najwyższy czas skończyć z sytuacją, gdy w moskiewskich szkołach zakazuje się obchodzenia najważniejszych chrześcijańskich świąt, a pogańskie halloween z rok na rok obchodzone jest z coraz większą pompą. Aktywista nosi się z zamiarem wniesienia oficjalnego protestu do Ministerstwa Oświaty.

Źródło: www.mk.ru

ChS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-10-30) | http://www.pch24.pl/rosja-przeciw-halloween--wladze-regionow--cerkiew-oraz-aktywisci-spoleczni-walcza-z-obca-tradycja,39090,i.html#ixzz3q3W1CI81

Skip to content