Rosja przeciw halloween. Władze regionów, Cerkiew oraz aktywiści społeczni walczą z obcą tradycją

Aktualizacja: 2015-10-30 11:37 am

Jak co roku, także i obecnie wielu Rosjan krytycznie odnosi się do propozycji obchodzenia pogańskiego święta Halloween. W tym roku głosy sprzeciwu są zarówno liczniejsze, jak i głośniejsze. Obóz przeciwników obcych tradycji składa się z Cerkwi Prawosławnej, władz samorządowych i społecznych aktywistów.

Obwód Archangielski na dalekiej północy zakazał obchodzenia w szkołach halloween. Jak podano w oficjalnym komunikacie „o obcym i nie zrozumiałym dla Rosjan amerykańskim święcie nie może być u nas śladu”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Obwodu Archangielskiego powołuje się na badania przeprowadzone przez Rosyjski Instytut Wychowania i Rodziny. Wyniki dobitnie pokazały, że obchodzenie tego dnia na wzór amerykański wpływa fatalnie na rozwój społeczno-psychologiczny dziecka.

Także Cerkiew Prawosławna od dłuższego już czasu sprzeciwia się świętowaniu halloween. W tym roku diecezja w Krasnojarsku zabroniła zarówno swoim parafianom, jak i uczniom wszystkich szkół w regionie obchodzenia tego amerykańskiego święta. Zdaniem przedstawiciela miejscowej diecezji, ojca Trifona, w tradycji prawosławnej nie brakuje pięknych świąt sławiących życie, a nie śmierć. Duchowny przypomina, że w niektórych katolickich krajach także mają miejsce kampanie przeciwko uznawaniu i obchodzeniu halloween – jako pozytywny przykład o. Trifon podał stosunek do tego dnia Polski i Polaków.

Znany z częstych akcji protestacyjnych prawosławny aktywista Dmitrij Corionow uważa, że najwyższy czas skończyć z sytuacją, gdy w moskiewskich szkołach zakazuje się obchodzenia najważniejszych chrześcijańskich świąt, a pogańskie halloween z rok na rok obchodzone jest z coraz większą pompą. Aktywista nosi się z zamiarem wniesienia oficjalnego protestu do Ministerstwa Oświaty.

Źródło: www.mk.ru

ChS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84010 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]