Specjalny wysłannik USA ds. „praw osób LGBT” rusza w podróż po Europie. Odwiedzi Watykan

Amerykański Specjalny wysłannik ds. praw człowieka osób LGBT, Randy Berry w najbliższych dniach odwiedzi Europę. Poza Izraelem i państwami bałkańskimi odwiedzi także Watykan, by promować prawa osób homoseksualnych.

Specjalny wysłannik ds. praw człowieka osób LGBT w dniach od 27 października do 13 listopada uda się z wizytą do: Grecji, Albanii, Bośni, Kosowa, Serbii, Czarnogóry, Włoch, Izraela i Stolicy Apostolskiej – poinformował amerykański Departament Stanu.

W notce z oficjalnej strony Departamentu Stanu można przeczytać, że Berry podczas swoich podróży będzie uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami rządów oraz z członkami kół biznesowych, naukowych, religijnych i cywilnych organizacji obywatelskich.

Nowy urząd wysłannika ds. praw człowieka osób LGBT powstał kilka miesięcy temu, a jego szefem mianowano doświadczonego dyplomatę, od wielu lat zaangażowanego w promocję praw mniejszości seksualnych za granicą.

Randy Berry zanim objął nowe stanowisko był konsulem generalnym w Holandii. Wcześniej pracował także w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Bangladeszu, Egipcie, Ugandzie i RPA. Biegle mówi po hiszpańsku i arabsku. Głównym zadaniem wysłannika jest promowanie praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych za granicą.

Sekretarz Stanu John Kerry ustanawiając nowy urząd stwierdził, że „walka w obronie i promowanie praw człowieka osób LGBT jest centrum naszego zaangażowania na rzecz postępu praw człowieka na świecie: sercem i sumieniem naszej dyplomacji. Zaznaczył także, że „zniesienie ustawodawstwa dyskryminującego homoseksualistów” w 75 krajach na świecie, to priorytet amerykańskiej dyplomacji.

Źródło: state.gov., bostonglobe.com., AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-10-29) | http://www.pch24.pl/specjalny-wyslannik-usa-ds--praw-osob-lgbt-rusza-w-podroz-po-europie--odwiedzi-watykan-,39040,i.html#ixzz3pyuwXr00

Skip to content