Aktualizacja strony została wstrzymana

Biskup australijski popiera usuwanie krzyży ze szpitali katolickich

Australijski biskup poparł i potwierdził słuszność stosownej przez katolicki szpital St. John of God Hospital w Greelong w stanie Victoria, praktyki zakrywania lub usuwania wiszących na ścianach sal szpitalnych krucyfiksów.

Na wniosek niektórych pacjentów szpitala, w tym i katolików, dyrekcja godzi się na usuwanie bądź zakrywanie krucyfiksów, a biskup Justin Bianchini z diecezji Geraldton poparł decyzję i broni jej pomimo zrozumiałej konsternacji wiernych. „Fakt, że jesteśmy katolikami oznacza, że musimy respektować innych ludzi, że jesteśmy bardziej otwarci, a nie pełni wstecznictwa umysłowego” – mówi biskup Bianchini, który równocześnie tłumaczy, że decyzja: „Nie oznacza poprawności politycznej, jest tylko przystosowaniem się do sporadycznych próśb pacjentów. Jeśli ktoś w nic nie wierzy i widzi to torturowane ciało na krzyżu, to taki wizerunek może być udręczeniem dla kogoś kto tego nie rozumie”. Idąc dalej w tym rozumowaniu, biskup Bianchini uzasadnia decyzję: „Jeśli [ci chorzy] leżą na sali i są pod wpływem stresu, to czy chcesz im pomóc czy też im zaszkodzić? Częścią dobrej opieki zdrowotnej jest przecież pomaganie im. I to jest właśnie powód dlaczego szpitale powstały – aby pomagać chorym.”

Siostra Fiona Athersmith, dyrektor i rzecznik szpitala St. John of God Hospital przyznała w wywiadzie dla pism The Record, będącego oficjalnym tygodnikiem archidiecezji Perth, że inne szpitale zespołu szpitalnego również usuwają krzyże na życzenie pacjentów. Siostra Athersmith uzasadnia decyzję, bowiem nie jest to „ukrywaniem ikonografii i symboliki katolickiej” i dodaje, że „dla wielu ludzi krucyfiks jest symbolem dodawania pewności, jednak dla innych – nie jest.”

Szpital St. John of God Hospital należy do trzeciego-największego w Australii zespołu szpitalnego St. John of God Health Care System, skupiającego 11 prywatnych szpitali w dwóch stanach. Szpitale założyły siostry St. John of God Sisters, jednak dzisiaj są prowadzone w większości przez osoby świeckie, choć pod nadzorem władz kościelnych.

AKTUALIZACJA 5 lutego 2007:

  • Informacja powyższa ukazała się w Serwisie Informacyjnym BIBUŁA dnia 11 stycznia 2007, a w Serwisie pisma RZECZPOSPOLITA dnia 1 lutego 2007 (20 dni później).

 


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 


 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content