Libański dziennik: Izraelskie samoloty odpędzone przez Rosjan – pod groźbą otwarcia ognia

Aktualizacja: 2015-10-17 8:13 pm

Według libańskiego dziennika As Safir, powołującego się na anonimowego dyplomatę, izraelskie odrzutowce zostały zmuszone do zawrócenia znad północnego Libanu przez rosyjskie samoloty wojskowe.

Do zdarzenia doszło przed dwoma tygodniami, ale teraz libański dziennik ujawnił więcej szczegółów. Izraelskie myśliwce odbywały w tym rejonie, w pobliżu granicy z Syrią, loty zwiadowcze mające na celu rozpoznanie pozycji Hezbollahu. Rosjanie mieli przekazać Izraelczykom, że wlot nad terytorium Syrii w strefie powietrznej kontrolowanej przez Rosję będzie „pretekstem do otwarcia ognia”.

As Safir powołuje się na libańskiego dyplomatę dobrze znającego sprawę. Według niego ostrzeżenia zostały wysłane po tym, jak rosyjski radar zidentyfikował izraelski samolot zbliżający się do korelowanej przez Rosjan przestrzeni powietrznej.

„Rosyjski samolot natychmiast zablokował drogę izraelskim odrzutowcom, gdy te przelatywały nad regionem Akkar na północy Libanu. Rosjanie natychmiast wysłali jasne ostrzeżenie Izraelczykom, że wejście w przestrzeń powietrzną Syrii będzie pretekstem do otwarcia ognia” – powiedział anonimowy dyplomata. W efekcie izraelskie samoloty szybko zmieniły kurs.

Tuż przed tym zdarzeniem Rosja ogłosiła, że ustanowiła „gorącą linie” z Izraelem w celu koordynacji działań powietrznych nad Syrią i Libanem.

Według libańskich oficjeli, izraelskie samoloty zwykle przelatują nad północnym Libanem regularnie, nad regionem Akkar, prowadząc następnie rozpoznanie na libańskimi i syryjskimi wodami terytorialnymi. Jednym z celów miała być obserwacja ruchu statków w rejonie kontrolowanego przez Rosję portu Tartus oraz ruchu powietrznego w rejonie lotniska Latakia, z którego korzystają rosyjskie wojska. Oficjalnym powodem ma być kontrola ewentualnych transportów broni dla Hezbollahu.

Do podobnego incydentu doszło na początku października, gdy zespół sześciu rosyjskich samolotów przechwycił cztery izraelskie myśliwce, które wleciały bezprawnie w przestrzeń powietrzną Syrii.

As Safir / ynetnews.com / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83825 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]