Niemieccy „katolicy” w akcji: Męka Chrystusa była bez sensu

Judaizm to taka sama droga do zbawienia, jak chrześcijaństwo – twierdzi Centralny Komitet Katolików w Niemczech. Tym samym przyznaje, że zbawcza śmierć Chrystusa była niepotrzebna.

Czy to przypadek, że takie oświadczenie ukazało się na kilka dni przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego? – Jako że już Przymierze Boga z Izraelem otworzyło mu drogę do Zbawienia, Kościół nie musi martwić się o Zbawienie Izraela, nawracać Żydów na wiarę chrześcijańską i nakłaniać ich do chrztu dla Zbawienia – napisała na początku kwietnia w swoim oświadczeniu komisja „Żydzi i Chrześcijanie” Centralnego Komitetu Katolików w Niemczech. Organizacja skupia przedstawicieli rad diecezjalnych, stowarzyszeń katolickich i organizacji katolików świeckich. Jest uważana w Niemczech za najważniejszy głos katolików świeckich. – Przymierze Boga z Izraelem stanowi także drogę do Zbawienia – także bez uznania Jezusa Chrystusa i bez sakramentu chrztu – napisali w oświadczeniu działacze.

Ich zdaniem jedyna dopuszczalna formuła modlitwy za żydów, jaka tradycyjnie odmawiana jest w kościele katolickim w Wielki Piątek, to ta z 1970 roku, wedle której decyzja o tym, jak i kiedy Bóg ostatecznie uratuje Żydów, zależy tylko i wyłącznie od Niego. Jest więc niedopuszczalne, aby się modlić o nawrócenie wyznawców judaizmu na chrześcijaństwo.

Tego skandalicznego poddania w wątpliwość sensowności krzyżowej śmierci i zmartwychstania Jezusa Chrystusa nie skomentował żaden niemiecki biskup. Jedyną instytucją, która postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec oświadczenia, było Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.

– Jutro, w Wielki Piątek księża Bractwa Piusa X będą modlić się w liturgii wielkopiątkowej w czasie modlitwy wiernych także za naród żydowski – pisze we własnym oświadczeniu przełożony lefebrystów w Niemczech, ks. Franz Schmidberger. – Jesteśmy przepełnieni życzeniem, by szczególnie w Niemczech nastąpiła teologiczna dyskusja między judaizmem a katolikami. W zbyt wielkim stopniu rozmowy w kwestiach wiary są utrudniane przez historyczne zaszłości – dodaje kapłan. Przełożony Bractwa skrytykował oświadczenie Komitetu, którego słowa o innej drodze do Zbawienia, niż Jezus Chrystus „bezpośrednio zaprzeczają słowom Pisma Świętego, które wyrażają ideę misji (Mt 28,19)”.

sks/Der Spiegel

Za: fronda.pl

Skip to content