Z cyklu „postępowe” pomysły biskupów na synodzie: po rozwodach czas na diakonat dla kobiet

Aktualizacja: 2015-10-8 8:37 am

W opinii kanadyjskiego arcybiskupa Durocher, Synod powinien zastanowić się nad możliwością dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. Zdaniem hierarchy mogłyby one w ten sposób szerzej uczestniczyć w życiu Kościoła.

W cytowanej przez deon.pl rozmowie z agencją Catholic News Service, duchowny stwierdził, iż o ile to możliwe, odpowiednio przygotowane kobiety powinny zajmować wyższe stanowiska w strukturach Kościoła i posiadać możliwość podejmowania decyzji.

„Myślę, że powinniśmy zacząć poważnie patrzeć na możliwość wyświęcania kobiet diakonów. Diakonat w tradycji Kościoła bardziej wiąże się z posługą niż z kapłaństwem” – uważa kanadyjski arcybiskup. Jego zdaniem należy też rozważyć możliwość dopuszczenia świeckich do głoszenia niedzielnej homilii.

Obecnie diakoni mogą czytać Ewangelię w czasie Mszy Świętej, rozdawać komunię, udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa oraz prowadzić pogrzeby.

Arcybiskup dostrzegł również potrzebę stwierdzenia przez Synon niemożliwości usprawiedliwienia jakiejkolwiek dominacji mężczyzn nad kobietami. Zwłaszcza powołując się przy tym na interpretację Biblii.

Źródło: deon.pl

luk

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83674 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]