Aktualizacja strony została wstrzymana

Kradzieże figurki Jezusa i dewastacja szopek – nie ma sprawy; zniszczenie Menory – przestępstwem nienawiści

Dziennik New York Times podał 7 stycznia br., że grupka byłych uczniów szkoły średniej North Rockland High School w Weschester (stan Nowy Jork): 20-letni Stephen J. Hitchings, 18-letni Paul J. McAllister i 20-letnia Nina Zain zostali aresztowani pod zarzutem dokonywania w ciągu ostatnich dwóch lat serii kradzieży i aktów wandalizmu. Młodzieńcy ci zabawiali się i wyładowywali swą złość poprzez dewastację i kradzież szopek bożonarodzeniowych, wystawianych w okresie świąt przez mieszkańców. Policja wykryła skradzione przedmioty, jednak stwierdziła, że nie będzie prowadziła śledztwa w ramach przepisów tzw. prawa nienawiści (Hate Crime). Młodzieńcy będą odpowiadali za drobną kradzież.

W tym samym dniu, stacja telewizyjna WNBC podała informację o aresztowaniu 20-letniego Andrew Cucciniello z miejscowości St. James w stanie Nowy Jork, za to, że 17 grudnia ubiegłego roku kopnął wystawioną w miejscu publicznym prawie 3-metrową Menorę. Cucciniello, którego zidentyfikowano poprzez żmudne zbadanie czarno-białego filmu kamery monitorującej, został aresztowany w sobotę, 6 stycznia br. i postawiony w stan oskarżenia. Grozi mu kara do siedmiu lat pozbawienia wolności za dokonanie przestępstwa z motywów nienawiści.

Wobec jawnego stosowania podwójnych standardów, prezydent nowojorskiej Ligii Katolickiej Catholic League William Donohue wydał komunikat:

To jest bardzo interesujące: Powód, dla którego sąd zezwolił na wystawianie w nowojorskich szkołach publicznych Menory jest taki, że władze uznały ją za symbol świecki, natomiast żłobek bożonarodzeniowy został zakazany, gdyż te same władze uznały go za symbol religijny. Jednak, gdy 20-latek na przedmieściach Nowego Jorku zniszczył Menorę, to jest on oskarżony za przestępstwo nienawiści i grozi mu kara pozbawienia wolności do lat siedmiu, podczas gdy trójka młodzieńców w tym samym wieku, którzy, również na przedmieściach Nowego Jorku, zniszczyli wiele żłobków – a czynili to w ciągu dwóch lat – jedynie dostalia klapsa.

Zawsze twierdziliśmy, że tzw. prawo nienawiści okazuje się być tendencyjne. Te przypadki potwierdzają to tylko.”

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content