Kard. de Aviz chce mieszanych wspólnot zakonnych

Aktualizacja: 2015-08-22 9:48 pm

Kard. Braz de Aviz ostrzega przed konsekwencjami przedłużającego się kryzysu powołań do życia konsekrowanego. Co roku ubywa dwa tysiące zakonnic i zakonników. W Europie średnia wieku zakonnic to 85 lat. Kiedy i one odejdą nie będzie je miał, kto zastąpić – stwierdził prefekt watykańskiej kongregacji ds. życia konsekrowanego podczas spotkania z brazylijskimi zakonnikami w São Paulo.

Kard. de Aviz przypomniał, że najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych. Według ostatnich danych w ciągu 5 lat ubyło tam 17 % zakonnic. Gość z Watykanu nie przedstawił żadnych sposobów na zaradzenie kryzysowej sytuacji. Wspomniał, że rozbudzaniu powołań miał służyć trwający obecnie Rok Źycia Konsekrowanego.

Kard. de Aviz, który sam nie jest zakonnikiem, lecz członkiem Ruchu Focolari, opowiedział się również za nowym modelem życia konsekrowanego w postaci wspólnot mieszanych męsko-żeńskich. „W przeszłości mieliśmy opory względem wspólnego życia, bo mówiono nam, że trzeba być ostrożnym, a obecność mężczyzny we wspólnocie żeńskiej stanowi zagrożenie, podobnie jak obecność kobiety we wspólnocie męskiej” – stwierdził kard. de Aviz. Zastrzegł on jednak, że nie chce tym samym podważać znaczenia ślubu czystości, który stanowi integralny element życia zakonnego.

kb/ rv, la croix

Za: Radio Watykańskie (22/08/2015)

KOMENTARZ BIBUŁY: Gdyby takich rewelacyjnych metod na uzdrowienie Kościoła nie wypowiedział kardynał, gdyby nie opublikowało ich Radio Watykańskie, to myślelibyśmy, że czytamy jakąś Gazetę Wyborczą czy słyszymy jakiegoś Jerzego Urbana (tfu!). Ale cóż począć, takie czasy. Ci co stworzyli kryzys w Kościele i poszerzyli go, dalej brną w tym bagnie szukając “na gwałt” najgenialniejszych rozwiązań.

 


 

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83073 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]