Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: seria kradzieży i profanacji w katolickich świątyniach

W ciągu ostatniego tygodnia doszło we Francji do licznych profanacji miejsc i przedmiotów kultu. Duch Rewolucji Francuskiej ciągle żyje w łonie Najstarszej Córy Kościoła.

Dziennik Le Télégramme poinformował o sprofanowaniu 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, figury Matki Boskiej w Moulin-L’Evêque w gminie Plescop w Bretanii. Figura z gipsu należąca do parafii Mériadec, została poważnie uszkodzona. Odbito z niej nos, palce i lewą rękę, pocięto prawą.

Zdaniem właściciela terenu, na którym znajduje się figura Jeana Stieglera, „jest to ewidentna profanacja”.

Z kolei na francuskiej wyspie Reunion, we wtorek 18 sierpnia mężczyzna starał się podpalić kościół Notre-Dame-de-la-Salette w Saint Leu. Zaalarmowani żandarmi przybyli do świątyni w czasie kiedy podkładał ogień. Podpalacz przebywa w areszcie.

Natomiast w niedzielę 16 sierpnia w Gex (depart. Ain) na południu Francji doszło do profanacji w kościele Świętego Piotra. Skradziono kielichy i konsekrowane hostie. Kościół został zamknięty do 19 sierpnia. W czwartek o godz. 19-tej zostanie odprawiona Msza przebłagalna, po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Proboszcz zaapelował do parafian o post we wszystkie środy i piątki do końca sierpnia.

W weekend Wniebowzięcia dokonano też profanacji i kradzieży w tym samym departamencie w kościele parafialnym w Collonges. Skradziono tam liczne przedmioty kultu.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-08-20) | http://www.pch24.pl/francja--seria-kradziezy-i-profanacji-w-katolickich-swiatyniach,37646,i.html

Skip to content