USA oficjalnie rozczarowane: w Odessie zakazano homoseksualnej parady

Aktualizacja: 2015-08-19 9:05 am

Stany Zjednoczone oficjalnie stwierdziły, że są rozczarowane faktem zakazania przez władze Odessy parady homoseksualnej, która miała niedawno odbyć się w Kijowie. Zdaniem Ambasady USA w Kijowie, rząd nie broni odpowiednio praw mniejszości seksualnych na Ukrainie.

Głos  w tej sprawie zabrał Chargé d’Affaires Ambasady USA w Kijowie Bruce Donahue.

„Rząd nie ma ważniejszych zadań, niż ochrona i obrona podstawowych wolności i praw człowieka swoich ludzi. Dlatego byliśmy rozczarowani, gdy w ten weekend w Odessie aktywistom LGBT odmówiono możliwości wolnego zgromadzenia, a spotkali się z zastraszaniem i obrzuceniem bombami dymnymi za to, że występowali na rzecz rozszerzenia praw obywatelskich i równej ochrony” – powiedział Donahue. Jego zdaniem Odessa posiada wyjątkowy potencjał muli kulturalny i kosmopolityczny, jednak musi zadbać o ochronę praw mniejszości seksualnych.

„Jak powiedział prezydent Obama, prawa LGBT są prawami człowieka. Stany Zjednoczone wspierają tych, którzy pracują na rzecz tego, by na Ukrainie zapewnić wszystkim ludziom – w tym lesbijkom, gejom, biseksualistom i osobom transseksualnym – równe prawa i jednakową ochronę w ramach prawnych” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Marsz miał odbyć się 15 sierpnia w ramach Festiwalu Kultury Queer OdessaPride 2015. W planach festiwalu uwzględniono m.in. panel dyskusyjny „Turystyka gejowska jako część marki regionalnej Odessy”.

Unian.info / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83005 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]