Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina: ruszy proces beatyfikacyjny ojca Stepana Bandery?

Cerkiew greko-katolicka na Ukrainie chce beatyfikacji ks. Andrzeja (Andrija) Bandery, ojca nacjonalisty Stepana Bandery. W ostatnich dniach na zachodniej Ukrainie zintensyfikowano działania na rzecz beatyfikacji duchownego.

Ukraina: ruszy proces beatyfikacyjny ojca Stepana Bandery?Pomysł beatyfikacji ks. Andrija Bandery pojawił się w 2009 r., jednak dopiero w ostatnich tygodniach ukraińscy greko-katolicy zaczęli kompletować niezbędną dokumentację. Dokumenty i zeznania świadków mają posłużyć do pełnego zbadania życiorysu księdza. Wkrótce mają one trafić do Watykanu. Media na zachodniej Ukrainie (głównie lwowskie) przekonują, że kapłan przez całe życie był wierny głoszonym przez siebie wartościom chrześcijańskim. Dbał o stan ducha i patriotyzm narodu ukraińskiego.

Choć do ewentualnej beatyfikacji Andrzeja Bandery pozostaje sporo czasu, w greko-katolickiej świątyni w wiosce Koziowa w Kraju Tarnopolskim powstał sporych rozmiarów witraż przedstawiający ojca Stepana Bandery, nacjonalisty odpowiedzialnego za śmierć dziesiątek tysięcy polskich cywilów.

Ks. Andrzej Bandera urodził się w 1892 r. w Stryju. W roku 1928  został aresztowany przez polską policję pod zarzutem odprawienia Mszy za zabitych żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej, podczas których miał nawoływać do nienawiści do Polski i Polaków oraz opowiadać się za przyłączeniem Galicji do przyszłego państwa ukraińskiego.

Miesiąc przed atakiem III Rzeszy na ZSRR w 1941 r., kapłana i jego córki aresztowano. Powodem była nacjonalistyczna działalność syna, Stepana. 10 lipca 1941 r. ks. Bandera został rozstrzelany. Dziś miejsce jego pochówku wciąż nie jest znane. Andrzej Bandera został zrehabilitowany 8 listopada 1992. W tym samym roku jego najbliższa rodzina po raz pierwszy poznała jego złożony życiorys.

ChS

Źródła: Interfax-Religia, kresy.pl

fot. ÐКВС / Wikimedia Commons

Wybrane komentarze internautów ze strony źródłowej:

PR

Taki sam „anioł” jak Jozafat Kocyłowski którego beatyfikował JPII, który był kapelanem SS Galizien i otwarcie popierał antypolskie działania. Tak to właśnie działa kościół…

Reagan

A dlaczego by nie? 16 lipca 2015r papież Franciszek uznał heroiczność cnót unickiego arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego. Już tydzień po ogłoszeniu objawił się cud. W zasadzie ten zdrajca Polski, kolaborant sowiecki i hitlerowski już dziś może być beatyfikowany i stawiany nam za wzór. Dlaczego sam Stefan Bandera lub Szuchewycz, Enej i Kupiak nie mieliby być świętymi również naszego kościoła? Wszystko jest możliwe? Ale przecież odbywa się to przy milczącej zgodzie lub obojętności polskiego episkopatu i władz państwowych. Polski episkopat przez 70 lat od krwawych mordów na Polakach dokonanych przez Ukraińską Armię Powstańczą, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz SS Galizien, ten nasz episkopat nie potrafił doprowadzić choćby do beatyfikacji bodaj jednego męczennika kresowego. Choćby jednego spośród 120 polskich księży lub sióstr zamordowanych przez banderowców. O zwykłych ludziach, którzy oddali życie w obronie kapłanów nie wspomnę. Jak to się dzieje?

Edyta

„Dbał o stan ducha i patriotyzm narodu ukraińskiego.” Jakie były tego owoce? rzeź Polaków i straszliwe tortury banderowców?

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-08-17)

Za: |

Skip to content