Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykański ośrodek badawczy: Polacy jednym z najbardziej antyrosyjskich narodów świata

Według amerykańskiego Centrum Sondażowego Pew, Polacy i Jordańczycy mają najbardziej niekorzystne zdanie na temat Rosji na świecie. Przewyższają w tym względzie zarówno Niemców i Amerykanów, jak i Ukraińców. Z kolei prezydent Władimir Putin jest na świecie postrzegany w jeszcze bardziej negatywnym świetle.

Według Centrum Pew, 80% Polaków i Jordańczyków ma o Rosji negatywną opinię. To więcej, niż w przypadku Ukraińców (72%), Izraelczyków (74%), Japończyków (73%), a także Niemców czy Francuzów (po 70%). Polska posiada zarazem najniższy odsetek osób mających „korzystne” zdanie na temat Rosji spośród badanych krajów UE (15%), będący zarazem jednym z najniższych na świecie. Mniejszy odsetek osób pozytywnie myślących o Rosji zarejestrowano w Pakistanie (12%). W przypadku USA i Kanady negatywnie na temat Rosji myśli odpowiednio 67% i 59% badanych.

Generalnie, obraz Rosji jest najmniej korzystny w Europie i w części krajów Bliskiego Wschodu. Nieco lepiej dla Rosji wygląda sytuacja w przypadku Ameryki Północnej (USA i Kanada) oraz Południowej. W Azji występują narody zarówno zdecydowanie negatywnie nastawione do Rosji, jak Japonia czy Pakistan, jak również oceniające ją zdecydowanie pozytywnie (Wietnam). Oceny pozytywne dominują nad negatywnymi także w przypadku Chin i Indii, a minimalnie również w Korei Południowej. Najkorzystniej dla Rosji, w sensie ogólnym, przedstawia się sytuacja w Afryce. Negatywne nastroje przeważają w RPA, a także w Kenii. Mieszkańcy Nigerii, Ugandy i Tanzanii mają raczej pozytywny pogląd na temat Rosji, która wydaje się być najpozytywniej odbierana w Etiopii i w Ghanie.

Podobny obraz w wynikach badań można dostrzec w przypadku ocen prezydenta Rosji Władymira Putina. Najgorsze zdanie na jego temat mają Hiszpanie (92%), Polacy (87%), Francuzi (85%) i Ukraińcy (84%). W przypadku USA jest to 76% obywateli. Putin jest negatywnie oceniany także w Ameryce Południowej i w części Azji. Najbardziej pozytywny obraz rosyjskiego prezydenta stwierdzono w Wietnamie (70%), a także w Chinach (54%) i Ghanie (49%).

Badanie przeprowadzono na podstawie wywiadów telefonicznych i bezpośrednich pod kierunkiem Princeton Survey Research Associates International.

Pewglobal.org / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 sierpnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polacy-jednym-z-najbardziej-antyrosyjskich-narodow-swiata-sonodaz | Amerykański ośrodek badawczy: Polacy jednym z najbardziej antyrosyjskich narodów świata [SONDAÅ»]

Skip to content