Francja: Dramatyczny spadek liczby wyświęcanych księży

Aktualizacja: 2015-07-24 4:44 pm

“Nigdy w historii nie było we Francji tak niskiej liczby wyświęcanych księży” – pisze francuski dziennik Le Figaro. Konferencja Biskupów Francuskich oznajmiła, że w 2015 roku wyświęconych zostanie 68 księży diecezjalnych, aż o 14 mniej niż w poprzednim roku. Wraz z 52 święceniami kapłańskimi w zakonach, we Francji przybędzie razem 120 nowych księży, o 20 mniej niż rok wcześniej. Do święceń w przyszłym roku przygotowuje się 87 seminarzystów diecezjalnych.

Liczba księży (diecezjanych i zakonnych) we Francji spadła w ciągu ostatnich 20 lat niemal o połowę, z 29 tysięcy do około 15 tysięcy, a spadek ten pogłębia się z roku na rok. Oblicza się, że w 2020 roku, czyli zaledwie za pięć lat, liczba księży spadnie o kolejne 60% i wyniesie zaledwie 6 tysięcy.

Katastrofalne wskaźniki wynikają z wielu czynników, w tym z pogłębiającego się zeświecczenia społeczeństwa francuskiego. Jeśli w 1952 roku niedzielną Msze św. wysłuchiwało 27% katolików, to w 2010 roku uczestniczyło we Mszy 4,5 % wiernych. Rośnie też średnia wieku księży i dzisiaj aż 7 tysięcy ma powyżej 75 lat. Jeden z biskupów francuskich przyznał, że “w tym roku wyświęciłem jednego księdza, a pochowałem 12.” Wielu z diecezjalnych biskupów nie wyświęciło od lat ani jednego księdza.

Dla porównania, w Polsce w 2015 roku roku wyświęcono 329 księży. I jakkolwiek jest to pięciokrotnie większa liczba niż we Francji (porównując liczbę mieszkańców), to i w Polsce notuje się stałą tendencję spadkową. Np. w roku 2003 przygotowywało się do kapłaństwa 6,4 tysiąca kleryków, a w 8 lat później było już ich dokładnie o połowę mniej.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Figaro, DICI no. 318, 10/07/15
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82637 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]