Kardynał Marx: „W Kościele nastała nowa epoka”

Aktualizacja: 2015-07-20 1:10 pm

Kard. Reinhard Marx ogłasza nadejście nowej epoki w Kościele. Jego zdaniem „nieodwołalnie” minął czas kościelnej epoki XX wieku. Dziś bowiem, jak przekonywał, potrzebujemy „wiary, która odnajdzie w refleksji i modlitwie nową dynamikę”.

Taką opinię kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu, przedstawił w niedzielę 12 lipca br. w Monachium, przemawiając z okazji czterdziestolecia działalności Drogi Neokatechumenalnej w jego diecezji. Kardynał bardzo gorąco podziękował członkom tego ruchu, dodając, że daje on przykład „drogi ewangelizacji, jaką przejść musi cały Kościół”.

Stwierdził ponadto, że „nieodwołalnie” zakończyła się w Kościele epoka XX wieku i nadszedł nowy czas. Oznacza to, że „doprowadzamy w naszych głowach do pewnej zmiany”. Trzeba ponownie odkryć „źródło wiary, Ewangelii”. Potrzeba teraz głębszego podejścia. Poszukiwana jest „nie powierzchowna wiara, która po prostu nam towarzyszy”, ale „wiara, która znajdzie nową dynamikę w refleksji i modlitwie”. Purpurat zapewniał też, że jego życzeniem jest, by wszyscy katolicy starali się pamiętać, iż „wielka historia chrześcijaństwa jest dopiero przed nami”.

Zdaniem kard. Marksa, nie można wyłącznie prowadzić ludzi do wiary. Trzeba także umożliwiać im kształtowanie świata mocą Ewangelii i zmienianie dzięki niej tego, co spotykamy w społeczeństwie.

Hierarcha nie wyjaśnił, na czym dokładnie miałaby polegać „nowa epoka” w Kościele ani zmienianie społeczeństwa. Sądząc po artykułowanych przez niego postulatach można domyślać się, że chodzi o coraz powszechniejsze akceptowanie grzechu w imię rzekomego realizmu i dostosowywania katolickiej nauki do ducha czasu.

Źródło: kathpress, erzbistum-muenchen.de

pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82553 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]