W Niemczech działać będą 24-godzinne przedszkola. Biskup jest za!

Aktualizacja: 2015-07-20 1:44 pm

Biskup Franz-Josef Overbeck wyraził zadowolenie z pomysłu lewicowej minister ds. rodziny Manueli Schwesig, dotyczącego budowy przedszkoli otwartych całą dobę. Diecezja esseńska, której przewodzi Overbeck, planuje uruchomić dwa takie obiekty!

Manuela Schwesig zapowiedziała, że przedszkola otwarte 24 godziny na dobę nie są propozycją dla całych Niemiec, a jedynie pewną „dodatkową ofertą”. Mają powstać w latach 2016 – 2018, na co ministerstwo ds. rodziny chce przeznaczyć 100 mln euro.

Biskup Franz-Josef Overbeck poinformował o swoim stanowisku w rozmowie z agencją informacyjną „KNA”. Wskazał, że w Zagłębiu Ruhry coraz częściej pracować zawodowo muszą zarówno matka jak i ojciec. Pomocy potrzebują także ci rodzice, który wychowują dzieci samotnie. W ocenie bp. Overbecka inicjatywa całodobowych placówek opiekuńczych jest niezwykle potrzebna w „zmienionych realiach życiowych i społecznych”.

Hierarcha dodaje, że nie chodzi mu w żadnej mierze o poparcie idei monopolizacji wychowania przez państwo. Jednak w tych regionach Niemiec, w których płace są niskie, jest „bardzo, bardzo wielu rodziców”, którzy potrzebują podobnego wsparcia. Dodatkowo przedszkola otwarte przez całą dobę mają być dobrą ofertą na weekendy, gdyby rodzice potrzebowali nagle umieścić tam dzieci… na noc.

W propozycji Manueli Schwesig nie chodzi o umożliwienie rodzicom pozostawiania dzieci w przedszkolu na całą dobę, a jedynie o wyjście naprzeciw tym, którzy pracują nocą lub późnym wieczorem. Krytycy wskazują jednak, że propozycja de facto instrumentalizuje dzieci, bo będzie pozwalała pracodawcom na stawianie pracownikom coraz większych wymagań czasowych. Dodatkowo rodzice będą mogli „pozbywać się” dzieci, o której tylko godzinie zechcą.

Źródła: bistum-essen.de, rp-online.de, zeit.de

pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82546 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]