Roberts: Rosja powinna pamiętać, że USA kradną aktywa suwerennych państw

Aktualizacja: 2015-07-20 1:47 pm

Stany Zjednoczone wykorzystują zachodni system finansowy w celu zdobycia wiodącej pozycji gospodarczej i politycznej względem innych państw – uważa amerykański politolog Paul Craig Roberts.

Zdaniem amerykańskiego politologa Paula Craiga Robertsa stanowisko wierzycieli w odniesieniu do kryzysu gospodarczego w Grecji świadczy o konieczności powstrzymania się przed jakimikolwiek finansowymi powiązaniami z zachodnimi krajami.

Według niego, Grecja stanowi dla Rosji, Chin i Iranu przykład tego, że należy unikać wszelkich więzi finansowych z Zachodem.

”” Waszyngtonowi po prostu nie można wierzyć. Stany dążą do dominacji gospodarczej i politycznej nad każdym innym państwem i wykorzystują zachodni system finansowy do zamrażania aktywów, konfiskacji i sankcji – stwierdził Roberts.

Jego zdaniem państwa, które prowadzą niezależną politykę i posiadają aktywa na Zachodzie, nie powinny oczekiwać, że Stany Zjednoczone będą szanować ich prawa własności.

”” Waszyngton zamraża lub kradnie aktywa krajów lub, jak to było w przypadku Francji, nakłada wielomilionowe kary, aby zmusić je do podporządkowania się polityce USA – uważa amerykański politolog.

Roberts pisze, że ani jedno państwo posiadające aktywa w zachodnim systemie nie może pozwolić sobie na różnice polityczne z Waszyngtonem.

Jeśli Grecję, członka Unii Europejskiej, okradają i wdeptują w błoto jej pobratymcy – to jak Rosja, Chiny i Iran mogą liczyć na lepsze traktowanie ze strony zachodnich wierzycieli? – pyta Amerykanin.

”” Waszyngton zainwestował znaczne środki, aby wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji. Rosja oskarżana jest o wszystko, w tym o katastrofę malezyjskiego samolotu. Waszyngton posłużył się fałszywymi oskarżeniami, by zmusić UE, wbrew jej interesom, do wprowadzenia sankcji wobec Rosji – podkreśla Roberts, wspominając o doktrynie Wolfowitza, zgodnie z którą wzrost Rosji lub innego państwa powinien być tłumiony, bo USA, będąc jedynym supermocarstwem, nie mogą znieść ograniczania swoich jednostronnych działań.

http://pl.sputniknews.com

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82544 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]