Aktualizacja strony została wstrzymana

Roberts: Rosja powinna pamiętać, że USA kradną aktywa suwerennych państw

Stany Zjednoczone wykorzystują zachodni system finansowy w celu zdobycia wiodącej pozycji gospodarczej i politycznej względem innych państw – uważa amerykański politolog Paul Craig Roberts.

Zdaniem amerykańskiego politologa Paula Craiga Robertsa stanowisko wierzycieli w odniesieniu do kryzysu gospodarczego w Grecji świadczy o konieczności powstrzymania się przed jakimikolwiek finansowymi powiązaniami z zachodnimi krajami.

Według niego, Grecja stanowi dla Rosji, Chin i Iranu przykład tego, że należy unikać wszelkich więzi finansowych z Zachodem.

”” Waszyngtonowi po prostu nie można wierzyć. Stany dążą do dominacji gospodarczej i politycznej nad każdym innym państwem i wykorzystują zachodni system finansowy do zamrażania aktywów, konfiskacji i sankcji – stwierdził Roberts.

Jego zdaniem państwa, które prowadzą niezależną politykę i posiadają aktywa na Zachodzie, nie powinny oczekiwać, że Stany Zjednoczone będą szanować ich prawa własności.

”” Waszyngton zamraża lub kradnie aktywa krajów lub, jak to było w przypadku Francji, nakłada wielomilionowe kary, aby zmusić je do podporządkowania się polityce USA – uważa amerykański politolog.

Roberts pisze, że ani jedno państwo posiadające aktywa w zachodnim systemie nie może pozwolić sobie na różnice polityczne z Waszyngtonem.

Jeśli Grecję, członka Unii Europejskiej, okradają i wdeptują w błoto jej pobratymcy – to jak Rosja, Chiny i Iran mogą liczyć na lepsze traktowanie ze strony zachodnich wierzycieli? – pyta Amerykanin.

”” Waszyngton zainwestował znaczne środki, aby wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji. Rosja oskarżana jest o wszystko, w tym o katastrofę malezyjskiego samolotu. Waszyngton posłużył się fałszywymi oskarżeniami, by zmusić UE, wbrew jej interesom, do wprowadzenia sankcji wobec Rosji – podkreśla Roberts, wspominając o doktrynie Wolfowitza, zgodnie z którą wzrost Rosji lub innego państwa powinien być tłumiony, bo USA, będąc jedynym supermocarstwem, nie mogą znieść ograniczania swoich jednostronnych działań.

http://pl.sputniknews.com

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2015-07-19) | https://marucha.wordpress.com/2015/07/19/roberts-rosja-powinna-pamietac-ze-usa-kradna-aktywa-suwerennych-panstw/

Skip to content