Drastyczny spadek liczby katolików w Brazylii. W ciągu piętnastu lat o 15 procent

Aktualizacja: 2015-07-20 1:45 pm

Od wielu już lat w Brazylii obserwowany jest spadek liczby katolików. Szczególnie widoczny jest on w ciągu ostatnich 15 lat (spadek o ponad 15 proc.). Ostatni sondaż pokazał też, że w kraju tym wzrosła liczba protestantów i osób, które nie są związane z żadną religią.

W ostatnim sondażu 57 proc. Brazylijczyków nazwało siebie katolikami. Jeszcze w 2010 roku do bycia katolikiem przyznało się 64 proc. Brazylijczyków. Jeszcze bardziej wymowne są dane z roku 2000 i 1990. Wtedy to liczba wiernych uważających się za katolików wynosiła odpowiednio 73 i 83 procent.

Zupełnie inaczej natomiast dane te wyglądają jeśli chodzi o protestantów. Jak podaje pracownia badań „Hello Research” dziś w Brazylii jest już ponad 20 procent protestantów. Według „Hello Research” w roku 1990 zaledwie kilka procent Brazylijczyków uważało się za protestantów, natomiast w roku 2010 liczba brazylijskich protestantów przekroczyła już 15 procent.

W ostatnich latach obserwowany jest w Brazylii wzrost liczby osób określających siebie jako obojętnych religijnie. Według „Hello Research” w Brazylii takich osób jest już około 12 procent. To przede wszystkim ludzie młodzi, w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat. W identycznym sondażu przeprowadzonym w roku 2010, jedynie 8 procent Brazylijczyków określiło się jako „ludzie bez religii”.

Najnowszy sondaż pokazał ponadto, że 2 procent Brazylijczyków skłania się ku spirytualizmowi, taki sam jest odsetek ku umbanda (afroamerykański kult łączący elementy wierzeń afrykańskich i europejskiego okultyzmu), 1 procent – candomblé (opiera się na zachodnioafrykańskich religiach animistycznych).

Źródło: www.sedmitza.ru

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82537 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]