Chiny i Rosja kupują coraz więcej złota

Aktualizacja: 2015-07-20 1:40 pm

Według najnowszych danych, od 2009 roku Chiny kupiły 603,9 ton złota, zwiększając tym samym swoje zasoby o 57%. Rosną też zasoby złota w Rosji.

Chiny opublikowały te dane po raz pierwszy od sześciu lat. Według Ludowego Banku Chin zwiększanie zasobów kruszcu to element zarządzania ryzykiem. Wzrost rezerw ma gwarantować bezpieczeństwo i płynność międzynarodowych rezerw Państwa Środka. W kwestii dalszego zwiększania zasobów złota, Bank ma pozostać elastyczny.

Swoje zasoby złota zwiększyła również Rosja. Od poprzedniej aktualizacji we wrześniu 2014 roku wzrosły one o 100,5 tony.

Mimo tego, że Chiny i Rosja skupiły ponad 700 ton złota, to oficjalnie kruszcu nikomu nie ubyło, a ponadto jego ceny na światowych rynkach też spadały – o 14% w ciągu roku. Ma to mieć związek z tym, że Chińczycy przerzucili swoje oszczędności ze złota  na giełdę, a także z brakiem aktualnych danych dotyczących rezerw USA.

„W sytuacji, kiedy system walutowy zalewany jest pustym pieniądzem przez największe banki centralne (dolarem, euro i jenem), rezerwy złota mogą być dobrym zabezpieczeniem dla krajowych walut na przyszłość” – czytamy na portalu Money.pl, który zwraca uwagę, że złoto staje się coraz bardziej pożądanym składnikiem rezerw walutowych.

„Być może zbliżamy się do momentu, kiedy kraje przywrócą wymienialność papierowego pieniądza na złoto” – konkluduje portal.

Oficjalnie rezerwy złota Polski wynoszą 102,9 tony.

Money.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82533 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]