Aktualizacja strony została wstrzymana

Gwałtownie wzrasta liczba afrykańskich emigrantów we Włoszech i w Grecji

Rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Adrian Edwards, poinformował w Genewie, o »dramatycznym wzroście« liczby emigrantów docierających do Włoch i Grecji. W tym roku do Europy przybyło w ten sposób już 103 tys. osób.

Tylko w ubiegłą sobotę i niedzielę na Morzu Śródziemnym uratowano 6 tys. emigrantów w ramach europejskiej operacji TRITON. Najwięcej uchodźców pochodzi z Afryki subsaharyjskiej. Są wśród nich dzieci i kobiety w ciąży.

UNHCR zwiększa swoją obecność i działalność w Grecji i na południu Włoch starając się odpowiedzieć na niespotykaną dotąd falę emigracji. Od początku br. 54 tys. ludzi dotarło do Włoch, 48 tys. do Grecji, 91 do Malty i 920 do Hiszpanii.

W roku 2014 do państw Unii Europejskiej przybyło nielegalnie 283 tys. emigrantów. 220 tys. z nich dotarło tu przez Morze Śródziemne, w tym 171 tys. do Włoch. Ta droga wciąż jest preferowana przez uchodźców i przemytników ludzi. Dla porównania, w 2012 r. do Europy dostało się 40 tys. osób, w roku 2013 było ich 64300.

Operacja TRITON jest prowadzona przez FRONTEX (Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej). Uczestniczy w niej 26 krajów.

W minioną niedzielę kolejna grupa emigrantów dobiła do brzegów Włoch. Trzy północe regiony (Liguria, Lombardia i Wenecja Euganejska) zapowiedziały, że nie będą więcej przyjmować nowych obcokrajowców.

Według Międzynarodowej Organizacji ds Migracji (OIM) obecnej w Grecji, 1770 osób, w tym dzieci i kobiet zmarło lub zaginęło próbując przepłynąć Morze Śródziemne.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-06-13) | http://www.pch24.pl/gwaltownie-wzrasta-liczba-afrykanskich-emigrantow-we-wloszech-i-w-grecji,36358,i.html

Skip to content