Rosja przestrzega przed wzmacnianiem sił USA w Polsce i regionie

Aktualizacja: 2015-06-15 9:27 am

Rosyjski resort obrony ostrzegł, że w razie zwiększenia sił USA w Europie Środkowej i państwach bałtyckich Moskwa odpowie wzmocnieniem własnych sił na swojej zachodniej flance.

Generał Jurij Jakubow z rosyjskiego ministerstwa obrony określił możliwość rozlokowania dodatkowych sił przez Amerykanów mianem „najbardziej agresywnego kroku ze strony Pentagonu i NATO” od czasu zakończenia Zimnej Wojny. „Rosji nie pozostanie inna możliwość, jak tylko wzmocnienie swoich oddziałów na zachodniej flance” – powiedział generał. Dodał, że w pierwszej kolejności Rosja przerzuci na zachód nowe czołgi, artylerię i jednostki powietrzne. Zapowiedział również przyspieszenie rozlokowywania rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim oraz przerzucenie części wojsk na terytorium Białorusi.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w tej sprawie, tłumacząc to brakiem oficjalnego oświadczenia ze strony USA.

Według gazety „New York Times” Pentagon rozważa rozlokowanie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej ciężkiego sprzętu dla 5 tys. żołnierzy, w tym 250 czołgów. Wśród państw, w których mają powstać bazy, wymienia się między innymi Polskę i Rumunię, a także Litwę, Łotwę i Estonię. Polskie MON potwierdziło, że w maju prowadzono na ten temat rozmowy.

Reuters.com / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82013 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]