Redaktor naczelna „Znaku”: Andrzej Duda zamiast na Jasnej Górze powinien być na nabożeństwie ekumenicznym

Dzień po wyborach prezydenckich Andrzej Duda odwiedził Jasną Górę. Dziennikarzom powiedział, że zawsze w ważnych dla siebie chwilach odwiedzał sanktuarium. Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, skrytykowała to sugerując, że powinien raczej pojawić się… na nabożeństwie ekumenicznym. Poddała także krytyce tożsamość Polak-katolik.

– Takie wplątywanie się w polityczne sojusze jest zgubne dla religii katolickiej. Zwłaszcza że tożsamość Polak-katolik była tożsamością zastępczą na czas rozbiorów, zniewolenia, wojny, PRL. Wtedy pomagała, przez to, że nośnikiem tego co narodowe był Kościół, a to co religijne było niesione przez tradycję narodową. Pozwalało to przetrwać jednemu i drugiemu. Ale to nie może funkcjonować dziś, to się dziś nie może sprawdzać – podkreśliła na falach ateistycznego radia TOK FM Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”. Wskazywała także, że wizytę prezydenta elekta w Częstochowie trzeba odczytywać także jako gest polityczny.

Kozłowska zwróciła uwagę na rolę Kościoła w wyborach prezydenckich. – Józefa Hennelowa, którą cenię jako katoliczkę i publicystkę, na stronie klubów „Tygodnika Powszechnego” napisała, że wszyscy komentatorzy powinni zauważyć, jak ogromną rolę w poparciu elekta odegrał Kościół polski. Kościelne media, z wyjątkiem „Tygodnika Powszechnego”, opowiadały się jednoznacznie po jednej stronie – stwierdziła.

Redaktor naczelna „Znaku” zwróciła uwagę na komentarz ks. Tomasza Jaklewicza na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”, który stwierdził, że „ci, którzy są katolikami, wiedzą na którego kandydata powinni głosować. I wiedzą, że to nie obecny prezydent”. Zdaniem publicystki takie zaangażowanie tylko osłabia autorytet Kościoła. Kozłowska stwierdziła, że prezydent, w poszanowaniu polskiej tradycji współistnienia religii, powinien raczej starać się występować podczas nabożeństw ekumenicznych.

Źródło: tokfm.pl

KRaj

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-05-30) | http://www.pch24.pl/redaktor-naczelna-znaku--andrzej-duda-zamiast-na-jasnej-gorze-powinien-byc-na-nabozenstwie-ekumenicznym,36091,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content