Redaktor naczelna „Znaku”: Andrzej Duda zamiast na Jasnej Górze powinien być na nabożeństwie ekumenicznym

Aktualizacja: 2015-05-30 8:40 am

Dzień po wyborach prezydenckich Andrzej Duda odwiedził Jasną Górę. Dziennikarzom powiedział, że zawsze w ważnych dla siebie chwilach odwiedzał sanktuarium. Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, skrytykowała to sugerując, że powinien raczej pojawić się… na nabożeństwie ekumenicznym. Poddała także krytyce tożsamość Polak-katolik.

– Takie wplątywanie się w polityczne sojusze jest zgubne dla religii katolickiej. Zwłaszcza że tożsamość Polak-katolik była tożsamością zastępczą na czas rozbiorów, zniewolenia, wojny, PRL. Wtedy pomagała, przez to, że nośnikiem tego co narodowe był Kościół, a to co religijne było niesione przez tradycję narodową. Pozwalało to przetrwać jednemu i drugiemu. Ale to nie może funkcjonować dziś, to się dziś nie może sprawdzać – podkreśliła na falach ateistycznego radia TOK FM Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”. Wskazywała także, że wizytę prezydenta elekta w Częstochowie trzeba odczytywać także jako gest polityczny.

Kozłowska zwróciła uwagę na rolę Kościoła w wyborach prezydenckich. – Józefa Hennelowa, którą cenię jako katoliczkę i publicystkę, na stronie klubów „Tygodnika Powszechnego” napisała, że wszyscy komentatorzy powinni zauważyć, jak ogromną rolę w poparciu elekta odegrał Kościół polski. Kościelne media, z wyjątkiem „Tygodnika Powszechnego”, opowiadały się jednoznacznie po jednej stronie – stwierdziła.

Redaktor naczelna „Znaku” zwróciła uwagę na komentarz ks. Tomasza Jaklewicza na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”, który stwierdził, że „ci, którzy są katolikami, wiedzą na którego kandydata powinni głosować. I wiedzą, że to nie obecny prezydent”. Zdaniem publicystki takie zaangażowanie tylko osłabia autorytet Kościoła. Kozłowska stwierdziła, że prezydent, w poszanowaniu polskiej tradycji współistnienia religii, powinien raczej starać się występować podczas nabożeństw ekumenicznych.

Źródło: tokfm.pl

KRaj

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81703 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]