Mieszkańcy Wenecji uratowali kościół. Artyści chcieli zrobić z niego meczet

Aktualizacja: 2015-05-27 8:55 am

Po protestach wiernych i środowisk katolickich władze Wenecji podjęły decyzję o zamknięciu „artystycznej” wystawy w nieczynnym kościele, który „tymczasowo” zamieniono w meczet. Za profanacje kościoła odpowiada… islandzka placówka dyplomatyczna.

Z okazji biennale w Wenecji nieczynny od 1973 roku kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia został czasowo… zamieniony w meczet. Zawieszono w nim cytaty z Koranu, rozłożono dywaniki, ustawiono mihrab, specjalną niszę modlitewną wskazującą kierunek Mekki, która zakryła wielki krucyfiks. Do kościoła przychodzili muzułmanie, by modlić się w nim wersami Koranu. Miało to oczywiście służyć budowaniu dialogu i walce ze stereotypami krzywdzącymi imigrantów.

Za inicjatywę odpowiedzialne było islandzkie ministerstwo spraw zagranicznych, pomysł zrealizowany został poprzez Icelandic Art Center. Kościół został zaadaptowany na meczet przez Szwajcara Christopha Büchela we współpracy ze Muzułmańską Społecznością Wenecji.

Po licznych protestach Kościoła i środowisk katolickich „meczet” został zamknięty. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia profanacji ze świątyni zniknęły wszystkie islamskie elementy. Zdecydowały o tym miejskie władze, ale dopiero po przeprowadzeniu dyskusji i odpowiedniej kontroli. Islamizacja budynku przeprowadzona została z naruszeniem prawa. Choć budynek należy do prywatnego właściciela, to jego wykorzystanie było dozwolone jedynie „z wyłączeniem inicjatyw przeciw Kościołowi katolickiemu”.

Władze miejskie oceniły ostatecznie, że islandzcy organizatorzy całego przedsięwzięcia działali wbrew przywoływanej wyżej zasadzie. Do zamknięcia „meczetu” przyczynił się w dużej mierze historyk sztuki Alessandro Tamborini, zawiadamiając o naruszeniu prawa policję. Tamborini nie zgadzał się na zdjęcie butów wchodząc do meczetu, bo – jak dowodził – kościół nie jest prawdziwym miejscem islamskiego kultu. Historyk zawiadomił następnie policję wskazując na zbezczeszczenie kościoła, oskarżając szwajcarskiego artystę Büchela oraz islandzkie ministerstwo spraw zagranicznych.

Po zamknięciu „meczetu” w kościele Icelandic Art Center opublikowało oświadczenie, w którym uznało decyzję władz Wenecji za szkodliwą i stwierdziło, że weneckie biennale nie są już miejscem dla „prawdziwie wolnych artystów”.

Źródło: katholisches.info/icelandicartcenter.is

pach

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81642 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]