Chińska gazeta: jeśli USA nie przestaną naciskać na Chiny, to wojna jest nieunikniona

Chińska państwowa gazeta „Global Times” napisała wczoraj, że jeśli USA nie przestaną naciskać na Chiny w sprawie zaprzestania budowy tzw. sztucznych wysp, to „wojna jest nieunikniona”.

„Global Times” poświęcił tej kwestii artykuł wstępny, podkreślając, że zakończenie prac rozpoczęty na Morzu Południowochińskim jest dla Pekinu kluczową sprawą. Napisano, że Chiny powinny „ostrożnie przygotować się” na możliwość konfliktu z USA. „intensywność konfliktu będzie większa, niż to co ludzie zwykle uważają za „tarcia”” – napisano, dodając, że „ryzyko jest nadal pod kontrolą”, jeśli USA uznają pokojowy wzrost Chin. „Nie chcemy konfliktu militarnego z USA, jednak gdyby miał nadejść, będziemy musieli to zaakceptować” – czytamy w Global Times.

Tego rodzaju komentarze nie są co prawda oficjalnym stanowiskiem Pekinu, jednak ta wpływowa gazeta, kontrolowana przez Komunistyczną Partię Chin, uznawana jest za odbicie sposobu myślenia chińskich władz. Według Reutersa, The Global Times to jedna z najbardziej nacjonalistycznych (względnie szowinistycznych) chińskich gazet.

Niedawno w kwestii spornych wysp doszło do tarć na linii Waszyngotn-Pekin. US Navy rozpoczęła loty zwiadowcze i patrole morskie w rejonie tzw. sztucznych wysp, głównie w rejonie Wysp Spratly. Na jeden z lotów amerykański samolot zwiadowczy zabrał ekipę telewizyjną CNN. Chińczycy konsekwentnie wzywali ich do oddalenia. Później Amerykanie przyznali, że ich drony zwiadowcze były celowo zakłócane podczas lotu.

Reuters.com / globaltimes.cn / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 maja 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/chinska-gazeta-jesli-usa-nie-przestana-naciskac-na-chiny-to-wojna-jest-nieunikniona

Skip to content