Publicysta “Do Rzeczy”: Nacjonaliści ukraińscy to największa swołocz

Piotr Zychowicz, zastępca redaktora naczelnego tygodnika “Do Rzeczy” i redaktor naczelny miesięcznika “Historia Do Rzeczy”, w zdecydowanych słowach określił nacjonalistów ukraińskich. Publicysta jednocześnie zachowuje przychylność do ukraińskiej państwowości.

“UKRAINA – TAK, UPA – NIE” – pisze publicysta na swoim publicznym profilu na Facebooku. “Jestem wielkim miłośnikiem narodu ukraińskiego, ale uważam, że nacjonaliści ukraińscy to była największa swołocz. Sojusz Warszawy z Kijowem to rzecz ważna, ale nie kosztem pamięci o naszych zamęczonych rodakach” – dodaje Piotr Zychowicz.

“Ciekawi mnie Państwa opinia: jak dogadać się Ukrainą po tym co się stało?” – pyta publicysta, nawiązując do ludobójstwa na Wołyniu. Post poświęcony jest m.in. programowi telewizyjnemu z udziałem p. Sulmira Stanisława Źuka ocalałego z rzezi Huty Pieniackiej pod Lwowem.

Obecne prawo ukraińskie określa Ukraińską Powstańczą Armię mianem formacji walczącej o niepodległość kraju.

UPA odpowiedzialna jest za ludobóstwo ponad 100 tysięcy Polaków w trakcie II wojny światowej i tuż po niej. Kres jej działalności na ziemiach na zachód od granicy wschodniej “Polski Ludowej” położyła Operacja “Wisła”.

Facebook.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 maja 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/publicysta-do-rzeczy-nacjonalisci-ukrainscy-to-najwieksza-swolocz

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content