Pięciu niemieckich biskupów broni katolicyzmu przed… świeckimi reformatorami

Aktualizacja: 2015-05-20 8:37 am

Pięciu niemieckich biskupów poparło bp. Stefana Ostera z Passau, który krytycznie ocenił postulaty Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZDK). Komitet domagał się między innymi, by Kościół błogosławił związki osób tej samej płci.

Jak podkreślał bp Stean Oster, „błogosławienie” związków osób tej samej płci przeczyłoby nauczaniu Pisma Świętego i Tradycji. Oczywiście, nie zgodził się z tym przewodniczący ZDK Stefan Vesper, twierdząc, jakoby to właśnie jego propozycja „budowania mostów między nauczaniem a życiem” była… właściwym sposobem interpretowania i stosowania katolickiej doktryny.

W liście z 16 maja odpowiedź bp. Ostera poparło pięciu niemieckich hierarchów: bp Konrad Zdarsa z Augsburga, bp Gregor M. Hanke OSB z Eichstätt, bp Wolfgang Ipolt z Görlitz, bp Rudolf Voderholzer z Regensburga oraz bp Friedhelm Hofmann z Würzburga. Podziękowali oni Osterowi za zajęcie katolickiego stanowiska w sprawie zmian proponowanych przez liberalny laikat. Wskazali, że sprzeciw wobec takich „reform” opiera się na nauczaniu Chrystusa.

„Źyjemy obecnie w Niemczech w mocno zsekularyzowanym społeczeństwie. Okoliczność ta nie powinna nas zniechęcać i sprawiać, że będziemy szukać drogi dostosowania się do mainstreamu. Powinna być raczej rozumiana jako szansa ponownego odkrycia wyjątkowości chrześcijańskiego powołania w dzisiejszym świecie” – piszą biskupi. „Szczere i wierne głoszenie nauczania Jezusa [obecnego] w Ewangelii oraz wskazanie na związek z Nim jako na bogactwo naszego życia”, to „konieczny warunek” dla ponownego odkrycia chrześcijaństwa.

Wcześniej pozycje zaprezentowane przez ZDK skrytykował także przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx. Kierownictwo Komitetu jak dotąd nie odniosło się ani do oświadczenia kardynała, ani do listu pięciu biskupów.

Źródło: katholisch.de

pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81495 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]