Profanacyjny spektakl w bazylice Saint Denis – tańce zaczynają rządzić katedrami

Aktualizacja: 2015-04-21 9:22 am

Centrum Zabytków Narodowych – francuska instytucja państwowa podległa ministerstwu kultury – będzie w tym roku subwencjonować serię spektakli pod nazwą „Zabytki w Ruchu”. Chodzi o rodzaj profanacyjnych tańców i inscenizacji zatytułowanych „Herosi”, których choreografem jest Radhouane el-Maddeb. „Spektakl” ten zostanie wystawiony w… katedrze Saint Denis.

Pierwszy tego typu „spektakl” odbył się już 14 i 15 kwietnia w paryskim Panteonie, miejscu pochówku najwybitniejszych Francuzów. „Spektakle” te łączą taniec z ekspresją seksualną. Prezentowanie ich w kościołach jest rodzajem bluźnierstwa, kolejne przedstawienie zaplanowane zostało jednak na 15 października w katedrze Saint Denis, gdzie znajdują się groby królów Francji. Wystąpić ma szwajcarska tancerka Nathalie Pernette.

Przeciwko „sztuce” takiego rodzaju protestuje portal Obserwatorium Chrystianofobii. „Jestem całkowicie zszokowany, bo spektakl o profanacyjnej choreografii… nie może współgrać ze szczególnym charakterem tego miejsca i być przedstawiany w kościele przeznaczonym do kultu, który ponadto jest katedrą diecezji Saint-Denis” – podkreśla redaktor naczelny „Obserwatorium” Daniel Hamiche.

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-04-21)


Codzienne profanacje kościołów i cmentarzy – najstarsza córa Kościoła umiera w satanistycznych konwulsjach

Chrześcijanie we Francji mają powody do obaw. Jak podało ministerstwo spraw wewnętrznych w ubiegłym roku statystycznie każdego dnia zgłaszano policji dwa przypadki profanacji chrześcijańskich miejsc kultu i cmentarzy. Tak oto w satanistycznych konwulsjach umiera najstarsza córa Kościoła.

Ministerstwo przyznaje, że liczba antychrześcijańskich i antysemickich incydentów stale wzrasta. Zmniejszyła się natomiast w ostatnim roku liczba ataków na meczety i muzułmańskie sale modlitw.

Rzecznik prasowy episkopatu zaznacza, że nie są to zwyczajne akty wandalizmu. „Miejsce kultu to nie sala zebrań. Jest to zatem atak na chrześcijan, a ogólniej rzecz biorąc na Francuzów” – podkreśla ks. Olivier Ribadeau Dumas.

W sumie w ubiegłym roku wandale zniszczyli bądź sprofanowali 807 miejsc kultu i cmentarzy, z tego 673 chrześcijańskie. Na 216 zbezczeszczonych cmentarzy 206 było chrześcijańskich. Na 591 świątyń, 467 należało do chrześcijan, 61 do żydów, a 60 do muzułmanów.

KAI, kra

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-04-21)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81250 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]