Ostry list prezydenta Przemyśla do Bronisława Komorowskiego

Aktualizacja: 2015-04-13 9:47 am

Prezydent Przemyśla Robert Choma wystosował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym ostro skrytykował uchwałę ukraińskiego parlamentu gloryfikującą Ukraińską Powstańczą Armię. Jego zdaniem nie służy ona budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich.

„Moje oraz wielu mieszkańców Przemyśla zaniepokojenie, a nawet protest, budzi (…) fakt, że na tym samym posiedzeniu [na którym wystąpil prezydent Komorowski – red.] parlament ukraiński przyjął ustawę uznającą członków Ukraińskiej Powstańczej Armii za “bojowników o wolność”, także tych odpowiedzialnych za zbrodnie m.in. na Wołyniu. W Przemyślu mieszka zbyt wielu ludzi, którzy jeśli nawet nie pamiętają okrucieństw dokonywanych przez członków UPA, to mogą wymienić osoby z rodziny, które zostały przez tych “bojowników o wolność” zamordowane” – napisał Choma.

Prezydent Przemyśla wyraził żal z powodu podjęcia takiej decyzji w dniu wizyty polskiego prezydenta. „(…) w moim odczuciu i wielu osób, które przekazały mi swoje uwagi, nie służy to dobrze polsko-ukraińskim stosunkom, a nawet jest odbierane jako milcząca zgoda polskich władz na decyzję podjętą przez ukraińskich deputowanych” – napisał Choma. Uważa on, że relacje polsko-ukraińskie powinny być oparte na prawdzie historycznej, zaś pomijanie tragicznych wydarzeń „w imię racji, których nie rozumiem”, budzi jego sprzeciw.

We wcześniejszej części listu Choma wyraził satysfakcję z wystąpienie prezydenta w ukraińskim parlamencie, podczas którego „wspomniana została nasza wspólna historia i życzenia spokojnego oraz stabilnego rozwoju”, a także pochwała „europejskich aspiracji Ukrainy”.

Nowiny24.pl / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81081 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]