Funkcjonariusz stalinowskiego UB ma spocząć na Powązkach

Pułkownik Władysław Wojtasik był oficerem Urzędów Bezpieczeństwa w larach 40 i 50 XX wieku, okresu najostrzejszego terroru komunistów zmarł 24 marca. Jutro zostanie pogrzebany na Powązkach.

Pułkownik Wojtasik już w 1945 r. rozpoczął pracę Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Ząbkowicach Śląskich. Później był funkcjonariuszem urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, a od 1950 roku pracował w Departamencie III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Służba w bezpieczeństwa pozwoliła mu nawet na karierę dyplomatyczną, bowiem Wojtasik był w późniejszych latach ambasadorem PRL w Rumunii i Chinach.

Choć we wrześniu minister obrony Tomasz Siemoniak wprowadził przepisy na mocy których wojskowi robiący karierę w LWP nie mogą być chowani na Powązkach, a asysta honorowa wymaga konsultacji z IPN, to funkcjonariusz UB i tak znajdzie miejsce spoczynku właśnie na tym cmentarzu. Jak twierdzi opisujący sprawę dziennik „Rzeczpospolita” na Powązkach znajduje się grobowiec rodzinny krewnych Wojtasika.

rp.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (01 kwietnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/funkcjonariusz-stalinowskiego-ub-ma-spoczac-na-powazkach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content