Na nic unijne embargo: amerykańska broń trafia do Rosjan. Pośredniczą Czesi

Aktualizacja: 2015-03-2 9:31 am

Supernowoczesna amerykańska broń trafia w ręce Rosjan dzięki czeskim pośrednikom – wynika z dokumentów, do których dotarła „Rzeczpospolita”.

Oficjalnie broń jest dostarczana rosyjskim myśliwym, a Czesi zapewniają, że nie chodzi o dozbrojenie armii. Nie można jednak wykluczyć, że broń mogłaby zostać użyta w Donbasie.

Co dokładnie trafia do Rosjan? Czesi jeszcze w lutym dostarczali rosyjskim odbiorcom amerykańskie karabiny automatyczne typu Bushmaster 90705, 90838 i 90899, DPMS RFA 3-3G2 oraz niemieckie Heckler-Koch z amunicją, a także uważane za jedne z najlepszych na świecie niemieckie pistolety typu Sig Sauer. To broń używana przez wyborowe jednostki specjalne w wielu krajach świata, w tym przez amerykańskie Delta Force oraz marines.

Jeśli broń trafi w ręce rosyjskich żołnierzy, to może bez problemu posłużyć nie tylko do walki w Donbasie, lecz również do prowokacji. Gdyby użyli jej separatyści, rosyjska propaganda miałaby używanie, twierdząc, że Amerykanie dostarczają broń dla walczących przeciwko rządowi w Kijowie.

Trudno jednak zarzucić Czechom łamanie unijnego embargo. – Czesi niekoniecznie łamią embargo, bo nie obejmuje ono realizacji kontraktów zawartych przed 1 sierpnia 2014 r. – mówi „Rzeczpospolitej” Pierre-Arnaud Lotton, który w Radzie UE jest odpowiedzialny za nadzór nad przestrzeganiem zakazu sprzedaży broni do Rosji.

Źródło: rp.pl

ged

Tags: , , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80137 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]