Rosyjski minister finansów: obniżka ratingu to akcja polityczna

Anton Siłuanow, minister finansów Rosji, stwierdził, że decyzja agencji Moody’s o obniżaniu ratingu Rosji było „motywowane politycznie”.

„Podejrzewam, że podczas podejmowania decyzji by obniżyć rating agencja kierowała się przede wszystkim czynnikami politycznymi. Uważam, że ocena [agencji] Moody’s jest nie tylko przesadnie negatywna, ale także oparta na skrajnie pesymistycznych założeniach” – stwierdził minister. Jego zdaniem rosyjska gospodarka miała wykazać się odpornością na dalsze spadki cen ropy. Nie zgadza się również z zakładanymi przez Moody’s problemami fiskalnymi i walutowymi, wskazując na pewne umocnienie się rubla w ostatnim miesiącu i pewną stabilizację na rynku surowców. Siłuanow przyznał, że obecnie Rosja ma zamiar zaspokajać swoje potrzeby pożyczkowe w zasadzie wyłącznie na rynku wewnętrznym.

Agencja Itar-Tass stwierdza również, że utrudnienie dostępu do zagranicznych kredytów wiele nie zmieni, gdyż obecnie wiele rosyjskich przedsiębiorstw, a zarazem potencjalnych kredytobiorców, jest obłożona sankcjami. Już teraz nie mają one możliwości pożyczania pieniędzy na rynkach zagranicznych.

Itar-tass.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (21 lutego 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/rosyjski-minister-finansow-obnizka-ratingu-to-akcja-polityczna

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content